Mi a jó fülszöveg titka?

Megosztás:

facebook icon new email icon
blog image

Ha van egy jó történeted, egy jól megírt könyved és egy ütős borítód, máris a célegyenesben vagy a sikeres e-könyvkiadás felé. A fülszövegre azonban szükség van akkor is, ha ezúttal nem kell megtervezned a borító hátoldalát. Ugyanis a fülszöveg minden oldalon megjelenik, ahol a potenciális olvasóid először találkoznak az e-könyveddel – például a DiBook e-könyváruházban. A borító felkelti ugyan a figyelmet, de a fülszöveg vesz rá a vásárlásra.

 

Mi kell ahhoz, hogy minél többen csapjanak le az e-könyvedre a fülszöveg alapján?

A fülszöveg nem más, mint egy rövid, tömör ajánlószöveg a könyvhöz. Ha regényről beszélünk, akkor a történetből a szereplőket, a helyszínül szolgáló világ különlegességeit és a történet első egy-két fontos mozzanatát emeli ki. Ha pedig más műfajról, például szakkönyvről van szó, akkor a könyv egyedi értékeit mutatja be röviden.

A fülszöveg jelentőségét soha nem szabad lebecsülnöd! Elvégre ezt a szöveget tárod a világ elé már azelőtt, hogy valaki beleolvasna a könyvedbe.

Ha a fülszöveged megfelel az alábbi kritériumoknak, akkor már nyert ügyed van.

 

Mit NE csinálj a fülszövegírás során?

Kerüld a sablonos megfogalmazásokat! Ez a legelcsépeltebb tanács, de hidd el, a jó fülszöveghez elengedhetetlen.

Ne írj száraz, tényszerű felsorolást! Akkor sem, ha például muskátlik gondozásáról szól a könyved.

Ne hagyj benne helyesírási vagy stilisztikai hibákat! Fontos, hogy a szöveg hibátlan legyen, mert az első benyomás döntő az e-könyv vásárlásánál.

Ne másolj ki részletet a könyvből fülszöveg gyanánt! Egy-egy rövid idézet jöhet, de a fülszöveg legyen önálló, frappáns ismertető.

Ne spoilerezz! Ez nem szinopszis, nem kell minden egyes szereplőt bemutatnod és minden nagy történésről lerántani a leplet. Mutasd be a regényed első harmadát, de ne többet!

 

Hogyan írj vonzó fülszöveget az e-könyvedhez?

Emeld ki, amitől a könyved egyedi! Ha regényt írtál, emeld ki a történet legfontosabb szereplőit, a felépített (vagy valós) világodhoz adj néhány támpontot – például megemlítheted, hogy Párizsban járunk, vagy éppen azt, hogy egy hadúr által lerombolt föld szülötteinek az élete lesz terítéken. A szereplők neve fontos annak érdekében, hogy az olvasó kezdettől ismerősként tekinthessen rájuk, de a neveken kívül legfeljebb egy-két idegen elnevezést használj, mert a túl sok ismeretlen szó elriasztja az olvasót.

Legyen rövid és ütős! Egy jó fülszöveg 150–200 szóból áll és egy perc alatt el lehet olvasni. Ha valami frappáns szöveg jutna eszedbe, akkor még rövidebb is lehet.

Írd meg te magad! Az olvasók érezni fogják az őszinte, hiteles hangot. Ne mással írasd meg, akkor sem, ha felajánlják. Senki nem tudja olyan jól megragadni a lényeget, mint te magad.

Használj hiteles ajánlást, ha van! Volt valaki, akinek a véleményére büszke vagy? Az irodalom egyik közismert szereplője mondta azt, hogy letehetetlen a könyved? Esetleg egy komoly szaktekintély ellenőrizte az általad összeszedett információkat? Egy idézet (persze az illető engedélyével) jó helyen lesz a fülszövegben. Évekig tanultál a diplomáért? Ezt is említsd meg! De legyen ez csak pár szó, a fülszövegednek maximum öt-tíz százaléka. A könyvre koncentrálj!

Zárj erős hívómondattal! Legyen egy mondat a végén, ami olvasásra buzdítja! Hogy fogja érezni magát az, aki elolvassa a könyvedet? „Minden érzéket megborzongat!” „Edzésben tartja a rekeszizmokat!” – ilyen, és ezeknél akár sokkal jobb hívósor kerüljön a fülszöveged végére, hogy leendő olvasód gondolkodás nélkül kosárba helyezze az e-könyvedet!

 

Egy igazán jó fülszöveg megtalálja a leendő olvasóit és eladja a könyvet – akár már a megjelenés előtt.
Ne habozz, abban a pillanatban, ahogy elkészült a mű, tárd a világ elé! Ha szeretnéd, hogy az e-könyved minél több olvasóhoz eljusson, figyelj oda a fülszövegedre is – a DiBook webshopjában alig várjuk, hogy a te frappáns fülszöveged is színesítse kínálatunkat.
 

arrow right

Előző

previous post image

Kozma Péter, a DiBookSale Zrt. vezérigazgatója - Interjú

Következő

arrow right

„Sok minden van benne a saját életemből, és ennek a könyvnek a megírása egy terápia volt számomra” - interjú Borsa Brownnal

next post image