Valóban olyan nehéz időszak a kamaszkor?
Mit tehetünk szülőként vagy kamaszként egymás jobb megértéséért?
Mit és hogyan tanulhatunk egymástól, egymásról?
Milyen a kamasz? Meggondolatlan, nagyszájú, szemtelen, nyílt, túl őszinte, aktív és életteli? Csendes, visszahúzódó, szorongó, önbizalom-hiányos, zárkózott és lusta? Ahány család, annyi válasz - nem csoda, hogy a serdülőkorral kapcsolatban ennyi bizonytalanság van bennünk. Amikor gyermekünk tizenéves lesz, általában csak saját kamaszkori emlékeinkre, baráti jótanácsokra vagy legrosszabb esetben az igen elterjedt tévhitekre támaszkodunk.
Az ismert szakpszichológus, pszichoterapeuta szerző könyvében abban segít, hogy - szülőként, pedagógusként vagy kamaszként - felismerjük és helyükön kezeljük e tévhiteket. Saját terápiás esetei és kutatások felhasználásával megmutatja, hogyan érjük el, hogy a serdülőkor ne viharos, mindannyiunk számára megterhelő, „túlélendő" időszak legyen, hanem lehetőség. Lehetőség egymás és önmagunk jobb megismerésére - hiszen gyerekeink viselkedésükkel tükröt tartanak elénk -, és lehetőség arra, hogy átélhessük azt a mély, szeretetteli kapcsolatot, amelyre mindannyian, szülők és kamaszok is, valójában annyira vágyunk.
Miért csalt meg a párom? Szeretkezzünk vagy beszéljük meg? Létezik még egyáltalán normális kapcsolat? Gyermekkorunk és környezetünk hatása erősebb, mint gondolnánk: párkapcsolati problémáink hátterében leggyakrabban az ezekből fakadó tudattalan tévhitek állnak. E hiedelmeink nemcsak a kapcsolat kialakítását nehezítik; a rózsaszín köd időszaka után jelentkező problémák megoldását, a krízisek átvészelését, az újrakezdést is gátolhatják. A szerző terápiás esetek alapján mutatja be, hogyan ismerhetjük fel a boldogságunkat akadályozó hamis elképzeléseinket, érdekes gyakorlatai és tesztjei pedig segítenek a párkapcsolati harmónia kialakításában.
Miért követem el ugyanazokat a hibákat, amelyeket a szüleim is elkövettek? Miért sikertelenek a kapcsolataim? Mit üzennek érthetetlen, indokolatlan testi tüneteim? Szüleink viselkedése, mintája jelentős hatással van arra, hogy mi magunk milyen társak, szülők leszünk. Van-e esélyünk megváltoztatni a tudattalanul beépült, akár generációkon keresztül örökített szülői mintáinkat, vagy az eredmény minden tudatos erőfeszítésünk dacára ugyanaz lesz, csak „pepitában”? A szerző izgalmas példákon, terápiás eseteken keresztül ismerteti az egyes szülőtípusokat: a borostyán, a szülősítő, az idomár, a jó fej, a mártír, az üveghegy, a szuperszülő, az agresszor, a bátorító szülői viselkedést. Bemutatja a gyakran keveredő típusok hatásait a gyermekekre, a felnőttkori életünkre, kapcsolatainkra, és segít abban, hogy felismerjük szüleink nevelési stílusát – és szülőként, a jobbítás szándékával, sajátunkat is. Tesztjei és gyakorlatai – melyeket szüleinkkel, testvéreinkkel, párunkkal is végezhetünk – fejlesztik önismeretünket, így felnőttként életünk teljesebbé, szülői viselkedésünk, családi- és párkapcsolatunk is harmonikusabbá válhat. „Bizony tőlünk is függ, hogy amikor átadjuk ismeretlen örökségünket, a szüleinktől, őseinktől kapott viselkedési mintáink, értékeink, hiányaink, történeteink, titkaink, örömeink és vágyaink sokaságát gyermekeinknek, az Pandora szelencéje vagy kincsesládika lesz-e számukra.”
Miért nem hív fel? Miért húzom fel magam apróságokon? Miért történik velem mindig ugyanaz?
"Párkapcsolati problémáink legtöbbször tudattalanul viruló tévhiteinkben gyökereznek, hamis elképzeléseink pedig sokszor önbeteljesítő jóslatként működnek. De még ebből a csapdahelyzetből is van kiút. A szerző terápiás esetei alapján bemutatja, hogyan befolyásolják tévhiteink érzéseinket és viselkedésünket. Hasznos gyakorlataiból és érdekes tesztjeiből pedig megtudhatjuk, hogyan ismerhetjük meg és fejleszthetjük magunkat párunkkal együtt, hogy valóban közelebb kerüljünk egymáshoz. „Nálunk minden rendben, semmi gond…!” – mondogatjuk, de ez sokszor önámítás, nosztalgia, néha hazugság. Megpróbálhatjuk ideig-óráig a szőnyeg alá söpörni, vagy mi, nők a kötényünk alá rejteni (hordunk még kötényt…?) a párkapcsolati drámáinkat, harcainkat és féltékenységünket. Persze, ha elég okosak és érzékenyek vagyunk, tanulunk a szakemberektől, például e kötet kiváló szerzőjétől – aki emberségre, toleranciára és szeretetre nevel –, hogy közelebb kerüljünk egymáshoz. Hogyan? Nos, erre kapunk választ ebből a remek könyvből."
V. Kulcsár Ildikó író-újságíró
"Tehetséges tanítványom példaértékű művét ajánlom mindazoknak, akik szeretnék felderíteni párkapcsolataik rejtett dimenzióit, és kíváncsiak arra, miként használhatják fel személyiségük fejlesztésében a szerző pszichoterápiás praxisában összegyűjtött tapasztalatait, következtetéseit és bölcs gondolatait."
dr. Daubner Béla pszichiáter, pszichoterapeuta, az Integratív Pszichoterápiás Egyesület elnöke
Hatalmas lehetőség apává válni! Semmihez sem hasonlítható élmény végigkísérni gyermekünk fejlődését, szembesülni saját magunkkal szülőként. Az édesapák napjainkban egyre inkább felismerik a bensőséges, valódi apa-gyermek kapcsolat jelentőségét, s azt, hogy ez mennyi örömmel jár. Megértették azt is, hogy nemcsak az édesanyák árnyékában, az ő irányításukat követve boldogulhatnak, hanem férfiként, saját magukat adva kell jelen lenni a családjukban. Ezzel együtt változás figyelhető meg a hagyományos családmodellben, a férfiak apaként új utakat keresnek, nem akarják az előttük lévő generációk mintáját követni. Jesper Juul könyve megmutatja, hogyan lehet ezt a szerepet önazonos módon betölteni, s ezzel mindenki csak nyerhet: a gyerekek, az anyák, a társadalom és nem utolsó sorban a férfiak maguk.
A könyvből megtudhatjuk, hogyan alakítható ki a biztonságos együtt alvás, melyek az éjszakai szoptatás előnyei, és az olyan éjszakai problémák megoldására is ötleteket kapunk, mint például: hogyan altassuk el a kisbabát, és mit tegyünk, hogy ne ébredjen fel? Jó megoldás-e, ha hagyjuk sírni? Mit tegyünk a kis totyogóval, ha felébred éjszakánként? Milyen ételeket adjunk a kicsinek, hogy jól aludjon? Mi a szerepe az apai gondoskodásnak éjszaka? Hogyan fektessük le a gyerekeket veszekedés nélkül? Mi a teendõ az éjszaka bepisilő kisgyerekkel?
© 2023 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.