Johann Hari Elveszett kapcsolatok című világsikerű könyvével olyan hiánypótló alkotás született, mely új és reményteli irányokat szabhat a depresszió megértésében és kezelésében egyaránt. A díjnyertes újságíró és szerző beutazta a világot, hogy eltérő kultúrákban, különféle társadalmakban kutathassa, milyen okok rejlenek a globális szinten is egyre nagyobb méreteket öltő depresszió és szorongás jelensége mögött. A könyvében feltárt összefüggések ismeretében ki kell jelentenünk: mindaz, amit eddig a depresszióról és a szorongásról mondtak nekünk, tévedés volt. A gyógyszeripar megpróbálja elhitetni a depressziósokkal: a baj veled van, a baj a fejedben van, tessék, itt a megoldás. Az Elveszett kapcsolatok elemi erővel irányítja a tekintetünket az igazságra: a depresszió és a szorongás életmódunkból, életvitelünkből táplálkozik, tünet csupán, ami rámutat arra, hogy valami nincs rendben az életünkben, és változtatnunk kell. Ne úgy tekintsünk magunkra, mint egy elromlott gépre, hanem mint egy olyan élőlényre, akinek valamilyen alapvető szükséglete – értelmes munka, tisztelet, biztos jövőkép, támogató közösség stb. – nem kerül kielégítésre. Az elsőre talán sokkoló felismeréseket követően a szerző a lehetséges megoldásokkal sem marad adósunk. Johann Hari világhírű újságíró és író már első kötetével is óriási sikereket ért el, ám az Elveszett kapcsolatokkal a nemzetközi sikerlisták élére került. Maga is depressziós volt, és bár 17 éves kora óta kezelték, mindig is úgy érezte, hogy a tünetei leküzdésére folyamatosan felírt különféle antidepresszánsok csak ideig-óráig hoznak számára enyhülést. Ezért úgy döntött, megpróbál a probléma mélyére ásni és megérteni a betegsége mögött húzódó valódi okokat. Ennek a kutatómunkának az eredményét tartja kezében az olvasó.
Sokunkhoz hasonlóan az újságíró Johann Hari is kénytelen volt belátni, hogy napjai nagy részében felváltva bámul különböző képernyőket, és képtelen rendesen koncentrálni. Miután nem sikerült megoldania a problémát, járni kezdte a világot, hogy aztán három éven át beszélgessen az emberi figyelemről különböző szakértőkkel. Utazása során arra jutott, hogy téves feltételezésekkel éltünk erről a válságról.
Könyvében bemutatja többek között a Szilícium-völgy néhány kiugrott fejlesztőjét, akik megtanulták meghackelni az emberek koncentrációját; egy Rio de Janeiró-i nyomornegyedet, ahol az emberek egészen szürreális módon veszítették el a tisztánlátásukat; és egy új-zélandi irodát, ahol rendhagyó megoldással állították helyre a dolgozók termelékenységét.
Hari az álmodozás lehetőségének eltűnésétől kezdve a technológia uralmán át a fokozódó környezetszennyezésig tizenkét tényezőt azonosít be, amelyek felelőssé tehetőek figyelmünk romlásáért. Ugyanakkor azt is világossá teszi, hogy egyénekként és társadalomként is tehetünk lépéseket a probléma enyhítése érdekében.
Johann Hari Elveszett kapcsolatok című világsikerű könyvével olyan hiánypótló alkotás született, mely új és reményteli irányokat szabhat a depresszió megértésében és kezelésében egyaránt. A díjnyertes újságíró és szerző beutazta a világot, hogy eltérő kultúrákban, különféle társadalmakban kutathassa, milyen okok rejlenek a globális szinten is egyre nagyobb méreteket öltő depresszió és szorongás jelensége mögött. A könyvében feltárt összefüggések ismeretében ki kell jelentenünk: mindaz, amit eddig a depresszióról és a szorongásról mondtak nekünk, tévedés volt. A gyógyszeripar megpróbálja elhitetni a depressziósokkal: a baj veled van, a baj a fejedben van, tessék, itt a megoldás. Az Elveszett kapcsolatok elemi erővel irányítja a tekintetünket az igazságra: a depresszió és a szorongás életmódunkból, életvitelünkből táplálkozik, tünet csupán, ami rámutat arra, hogy valami nincs rendben az életünkben, és változtatnunk kell. Ne úgy tekintsünk magunkra, mint egy elromlott gépre, hanem mint egy olyan élőlényre, akinek valamilyen alapvető szükséglete - értelmes munka, tisztelet, biztos jövőkép, támogató közösség stb. - nem kerül kielégítésre. Az elsőre talán sokkoló felismeréseket követően a szerző a lehetséges megoldásokkal sem marad adósunk. Johann Hari világhírű újságíró és író már első kötetével is óriási sikereket ért el, ám az Elveszett kapcsolatokkal a nemzetközi sikerlisták élére került. Maga is depressziós volt, és bár 17 éves kora óta kezelték, mindig is úgy érezte, hogy a tünetei leküzdésére folyamatosan felírt különféle antidepresszánsok csak ideig-óráig hoznak számára enyhülést. Ezért úgy döntött, megpróbál a probléma mélyére ásni és megérteni a betegsége mögött húzódó valódi okokat. Ennek a kutatómunkának az eredményét tartja kezében az olvasó.
Magyarországon sokan úgy gondolják, hogy csak az jár sportpszichológushoz, aki beteg. Én kíváncsiságból mentem el. Látva a külföldieket, azt gondoltam, hátha nekem is ad valamit. A mentális felkészülés során rájöttem, hogy nemcsak valamiben segít, hanem óriási többletet ad.
Gyurta Dániel
Úszás, olimpiai ezüstérmes, többszörös világ- és Európa-bajnok
A sportpszichológus az én pályafutásom alatt katalizátorként működik. A beszélgetéseken feltárjuk és közösen kijavítjuk azokat a pontokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy elérjem a maximális teljesítményt. Tapasztalatom szerint a vízilabdában – persze valószínűleg más sportban is – egy bizonyos szint után tulajdonképpen minden a mentális felkészültségen és a lelkierőn múlik. Ezért én a mentális tréninget tartom az egyik legfontosabb eszköznek a céljaim eléréséhez. Otthoni nyugalomban meditációként is hasznos, de én sokszor közvetlenül a meccsek előtt szoktam alkalmazni. A meccs előtti mentális tréning abban is segít, hogy megelőzzem a túlpörgést vagy az esetleges álmos kezdést.
Gór Nagy Miklós
Vízilabda, magyar válogatott
Úgy gondolom, hogy a sportpszichológia fontos, sőt elengedhetetlen része a profi sportnak. Mint sok minden, ez is két emberen múlik. A jó szakember megtalálja a közös hangot a klienssel, aki ezáltal a bizalmába fogadja. Sportpszichológusunknak ez szinte egyből sikerült. Így a közös foglalkozások, akár egyéni, akár csoportos, sokkal hatékonyabbak. Az elejétől fogva lekötnek és elgondolkodtatnak a gyakorlatok, amiket végzünk. Szimpatikus számomra, hogy nem lát el tanácsokkal, hanem rávezet a megoldásra, így az esetleges problémákat hatékonyabban tudom/tudjuk megoldani. A csoportos foglalkozások által jobban megismerjük, megértjük csapattársainkat, ami – véleményem szerint – elengedhetetlen a csapatsportágakban!
Szívós Márton
Vízilabda, többszörös magyar válogatott
A biztos hátteret a pszichológus adta – mikor mindenki megijedt, és lemondott arról, hogy én még valaha jól fogok úszni, ő akkor is bízott bennem.
Dara Eszter
Úszás, Európa-bajnok
Ez a könyv, mely sok év oktatói és terápiás tapasztalatából született, napjaink legjellemzőbb, szexualitással - és tágabban véve: párkapcsolatokkal - összefüggő tévhiteit és problémáit mutatja be. Célom vele az, hogy terapeutaként a lehető legtöbb esetben feleslegessé váljak. A szexuális elakadások jelentős része ugyanis nem igényel komolyabb munkát a szakemberrel, viszonylag kevés információval oldható, orvosolható - így minimális erőfeszítéssel igen sokat tehetünk életminőségünk javulásáért. A tudás azért persze nem véd meg minden vihartól, de abban biztosan segít, hogy felkészüljünk rájuk, s kisebb veszteséggel vészelhessük át őket. A psziché szerepe a szexben, a szexualitás szerepe a lelki egészségben - erről szól ez a könyv, no meg arról, hogy miként tartható fenn (olykor biológiánkkal is dacolva) a varázslat.
Cartea conține descrierea sumară a teoriei, de tip biopsihologic, a conștiinței, din volumul „Biopsihologia conștiinței” al autorului. Autorul, dr. Attila Simon-Székely, este psiholog, cercetător al conștiinței, de renume internațional. Pentru cei care citesc în limba română, și care doresc să cunoască o teorie nouă, biologică și psihologică a conștiinței, și au cunoștințe cel puțin de nivel mediu în domeniile amintite, este o lectură foarte interesantă.
Régi, elavult modellek szerint dolgozunk. A Gallup felmérése szerint az emberek 85%-a utálja a munkáját. A többség olyan munkát végez, amit nem szeret, hogy ebből finanszírozza az életét, amit nem szeret. És ami még rosszabb, ezzel kapcsolatban még hazudnak is önmaguknak. Úgy tesznek, mintha félig-meddig élveznék azt, amit a fizetésükért csinálnak. Egy Földre érkező idegen lény valószínűleg azt kérdezné: Mi ütött ezekbe a teremtményekbe?Globális perspektívából nézve ez azt jelenti, hogy minden nap minden órájában 5369 ember hal meg úgy, hogy nem teljesítette ki a benne lévő potenciált, és nem tapasztalta meg a valódi örömöt. Többségünk holnapra halasztja saját boldogságát és álmait, mert ma csak a felszínen akar maradni. De ez egy katasztrofális tévedés. A kikerülhetetlen igazság az: fogy az idő.Ez a könyv bemutatja, hogyan számolj le a kemény munka és a törtetés mítoszával. A munka magasabb szintjére fogsz lépni, ahol hozzáférhetsz egy olyan felfokozott tudatállapothoz, amely lehetővé teszi számodra, hogy erőfeszítés nélkül lebegj át a világon, miközben hatással vagy rá. Ebben a tudatállapotban észre fogod venni, hogy két csodálatos emberi létállapotot ötvözöl. Én ezt úgy hívom, hogy a Buddha és a Fenegyerek.A Buddha a spirituális mester archetípusa. Az a személy, aki képes ebben a világban élni, de könnyedén és kecsesen siklik benne, ami egy belső tudatosságból és összhangból fakad. Nem feltétlenül a buddhizmust alapító Buddháról beszélek, egy olyan személyről, aki eljutott a megvilágosodásig, inkább olyasvalakiről, aki felismeri és felhasználja a "bennünk meglévő" erőt.A Fenegyerek a változást hozó archetípusa. Az a személy, aki változást idéz elő, épít, ír, feltalál, vezet. Előreviszi az emberiséget azzal, hogy új struktúrákat kelt életre a fizikai síkon. A fenegyerek a jó szándékú felforgató - aki megkérdőjelezi a normákat egész fajunk fejlődése érdekében.Ahhoz, hogy valóban irányítani tudd a saját életed, mindkettőnek a készségeit integrálnod kell. Ha ezt megteszed, más szinten fogod élni az életed, mint az emberek nagy többsége.
„A miért: az élet valamilyen tartalma, a milyen pedig azok az életkörülmények, amelyek a lágeréletet oly nehézzé tették, hogy az csak valamilyen miértre való tekintettel vált egyáltalán elviselhetővé.”
Viktor Frankl saját tapasztalataiból is merítve mindvégig azt kutatta, hogyan lehet értelmet kölcsönözni akár súlyos sorscsapásoknak, s ennek nyomán miként őrizhetik meg az emberek válságok idején is a lelki egészségüket. A Frankl által alapított logoterápia középpontjában az élet értelme és a reziliencia, a holokauszttúlélőkkel való találkozásai és a modern fogyasztói társadalom belső ürességével szembeni kritikája állnak.
Ez az új, igen érdekes és mélyreható válogatás, mely hatvan év írásait gyűjti egybe, Frankl halálának 20. évfordulójára jelent meg. A könyv segítségével újra felfedezhetjük a nagy humanistát, aki hat évtized írásaiban hidat ver pszichológia és filozófiai életművészet között.
© 2023 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.