Johann Hari Elveszett kapcsolatok című világsikerű könyvével olyan hiánypótló alkotás született, mely új és reményteli irányokat szabhat a depresszió megértésében és kezelésében egyaránt. A díjnyertes újságíró és szerző beutazta a világot, hogy eltérő kultúrákban, különféle társadalmakban kutathassa, milyen okok rejlenek a globális szinten is egyre nagyobb méreteket öltő depresszió és szorongás jelensége mögött. A könyvében feltárt összefüggések ismeretében ki kell jelentenünk: mindaz, amit eddig a depresszióról és a szorongásról mondtak nekünk, tévedés volt. A gyógyszeripar megpróbálja elhitetni a depressziósokkal: a baj veled van, a baj a fejedben van, tessék, itt a megoldás. Az Elveszett kapcsolatok elemi erővel irányítja a tekintetünket az igazságra: a depresszió és a szorongás életmódunkból, életvitelünkből táplálkozik, tünet csupán, ami rámutat arra, hogy valami nincs rendben az életünkben, és változtatnunk kell. Ne úgy tekintsünk magunkra, mint egy elromlott gépre, hanem mint egy olyan élőlényre, akinek valamilyen alapvető szükséglete – értelmes munka, tisztelet, biztos jövőkép, támogató közösség stb. – nem kerül kielégítésre. Az elsőre talán sokkoló felismeréseket követően a szerző a lehetséges megoldásokkal sem marad adósunk. Johann Hari világhírű újságíró és író már első kötetével is óriási sikereket ért el, ám az Elveszett kapcsolatokkal a nemzetközi sikerlisták élére került. Maga is depressziós volt, és bár 17 éves kora óta kezelték, mindig is úgy érezte, hogy a tünetei leküzdésére folyamatosan felírt különféle antidepresszánsok csak ideig-óráig hoznak számára enyhülést. Ezért úgy döntött, megpróbál a probléma mélyére ásni és megérteni a betegsége mögött húzódó valódi okokat. Ennek a kutatómunkának az eredményét tartja kezében az olvasó.
Johann Hari Elveszett kapcsolatok című világsikerű könyvével olyan hiánypótló alkotás született, mely új és reményteli irányokat szabhat a depresszió megértésében és kezelésében egyaránt. A díjnyertes újságíró és szerző beutazta a világot, hogy eltérő kultúrákban, különféle társadalmakban kutathassa, milyen okok rejlenek a globális szinten is egyre nagyobb méreteket öltő depresszió és szorongás jelensége mögött. A könyvében feltárt összefüggések ismeretében ki kell jelentenünk: mindaz, amit eddig a depresszióról és a szorongásról mondtak nekünk, tévedés volt. A gyógyszeripar megpróbálja elhitetni a depressziósokkal: a baj veled van, a baj a fejedben van, tessék, itt a megoldás. Az Elveszett kapcsolatok elemi erővel irányítja a tekintetünket az igazságra: a depresszió és a szorongás életmódunkból, életvitelünkből táplálkozik, tünet csupán, ami rámutat arra, hogy valami nincs rendben az életünkben, és változtatnunk kell. Ne úgy tekintsünk magunkra, mint egy elromlott gépre, hanem mint egy olyan élőlényre, akinek valamilyen alapvető szükséglete - értelmes munka, tisztelet, biztos jövőkép, támogató közösség stb. - nem kerül kielégítésre. Az elsőre talán sokkoló felismeréseket követően a szerző a lehetséges megoldásokkal sem marad adósunk. Johann Hari világhírű újságíró és író már első kötetével is óriási sikereket ért el, ám az Elveszett kapcsolatokkal a nemzetközi sikerlisták élére került. Maga is depressziós volt, és bár 17 éves kora óta kezelték, mindig is úgy érezte, hogy a tünetei leküzdésére folyamatosan felírt különféle antidepresszánsok csak ideig-óráig hoznak számára enyhülést. Ezért úgy döntött, megpróbál a probléma mélyére ásni és megérteni a betegsége mögött húzódó valódi okokat. Ennek a kutatómunkának az eredményét tartja kezében az olvasó.
Sokunkhoz hasonlóan az újságíró Johann Hari is kénytelen volt belátni, hogy napjai nagy részében felváltva bámul különböző képernyőket, és képtelen rendesen koncentrálni. Miután nem sikerült megoldania a problémát, járni kezdte a világot, hogy aztán három éven át beszélgessen az emberi figyelemről különböző szakértőkkel. Utazása során arra jutott, hogy téves feltételezésekkel éltünk erről a válságról.
Könyvében bemutatja többek között a Szilícium-völgy néhány kiugrott fejlesztőjét, akik megtanulták meghackelni az emberek koncentrációját; egy Rio de Janeiró-i nyomornegyedet, ahol az emberek egészen szürreális módon veszítették el a tisztánlátásukat; és egy új-zélandi irodát, ahol rendhagyó megoldással állították helyre a dolgozók termelékenységét.
Hari az álmodozás lehetőségének eltűnésétől kezdve a technológia uralmán át a fokozódó környezetszennyezésig tizenkét tényezőt azonosít be, amelyek felelőssé tehetőek figyelmünk romlásáért. Ugyanakkor azt is világossá teszi, hogy egyénekként és társadalomként is tehetünk lépéseket a probléma enyhítése érdekében.
Alapvetően három embertípus van. A beletörődő, aki biztos benne, hogy az élet küzdelem, és már huszonöt évesen is a nyugdíjazást várja. Az álmodozó, aki sejti ugyan, hogy az élet örömteli is lehet, de azt hiszi, a siker csak a kiválasztottaknak jár. És végül a megvalósító. Aki nem hisz a lehetetlenben és addig megy, amíg be nem bizonyítja, hogy az élet csodálatos. A harmadik típus mindenkiben ott van. Benned is. A könyvem egyetlen céllal született: ki akarom hozni a megvalósítót abból, aki a kezébe veszi. Utat mutatok ahhoz, hogy a vágyakból célok, a célokból pedig áttörések szülessenek. Ez a könyv lehet a kulcs életed nagy kalandjához. Tedd vissza, és sosem tudod meg, mit hagytál ki. Olvasd el, és döbbenj rá, mi mindenre vagy képes. A döntés a tiéd. „Ádámot kivételesen intelligens és hiteles oktatónak tartom, aki mindig érdekesen ad át rendkívül hasznos ismereteket. A lebilincselő stílust ebben a könyvben is hozza: minden elmondott vagy leírt szava aranyat ér!" – dr. Domján László orvos és agykontrolloktató „Abban a 17 évben, amit a tévénél együtt töltöttünk, mindig azt mondtam, hogy Ádám a legjobb riporter az országban. Örülök, hogy most íróként is bizonyít: motiváló és szórakoztató történetmesélő." – Vujity Tvrtko Pulitzer-emlékdíjas újságíró „Ádám lenyűgöző stílusa és tudása minden egyes lapját átitatja ennek a nagyszerű könyvnek. Ha szeretnél egy igazán fontos témáról, önmagadról, az életedről könnyedén tanulni, akkor ez a könyv neked szól." – Szabó Péter motivációs előadó és író „Ez egy csodálatos és inspiráló könyv, amelyik neked is megmutatja, hogyan érheted el az összes célodat és hogyan élhetsz csodálatos életet." – Brian Tracy, a Maximális teljesítmény című könyv szerzője
Vajon mit szólna Carl Gustav Jung ahhoz, ha úgy ötvenévesen egy piros Ferrarira vágyunk? B. F. Skinner meg tudná magyarázni, miért nyomkodjuk folyton a telefonunkat? Milyen tanácsot adna Erich Fromm a Nagy Ő keresése kapcsán? Sarah Tomley pszichoterapeuta könyve egyszerre bevezetés a pszichológiába és útmutató az élethez. Számos pszichológus és pszichoanalitikus – köztük Melanie Klein, Donald Winnicott és Fritz Perls – segítségével világít rá arra, hogy miért vagyunk azok, akik vagyunk, és mi áll cselekedeteink hátterében. Eredeti és gondolatébresztő válaszok mindennapi életünk kérdéseire: Szeretek csak úgy magamban ellenni. Nagyon gáz? Gondoskodó vagyok, vagy inkább lábtörlőtípus? Miért mindig velem történik ez? Könnyebb lenne az életem, ha önzőbb lennék? Percenként a telefonomat nézem. Miért nem tudok koncentrálni? Általában teljesen normálisan viselkedem, miért húzom fel magam vezetés közben? Miért nem mondok igazat, amikor a barátnőm azt kérdezi: „Ebben nagyobbnak tűnik a fenekem?” Miért nézek minden este sorozatokat? Miért mindig ugyanazt a márkát vásárolom? Hogyan beszéljem le a kamasz lányomat a tetoválásról? Miért akkora lúzer a párom? Csodás a párom. Akkor miért akarok viszonyt kezdeni valakivel? Mit csináljak, hogy az emberek ne töröljenek az ismerőseik közül? Miért olyan szemét a főnököm? A családom egy rémálom. Talán meg kellene szakítanom a kapcsolatot a rokonaimmal? Miért mondok folyton kínos dolgokat? Mi a Harry Potter-sorozat népszerűségének valódi oka? Miért nem tudok lefogyni? Félek továbblépni a karrieremben. Hogyan tudnék ezen változtatni? Hogyan tudnék kreatívabban gondolkodni? Sarah Tomley pszichoterapeuta, számos pszichológiai és egyéb társadalomtudományi témájú könyv, például a díjnyertes A pszichológia nagykönyve közreműködője.
Minden szülő azt szeretné, hogy a gyereke boldog legyen, és senki nem akarja elszúrni a gyereknevelést. De hogyan érhetjük ezt el? Ebben a magával ragadó, okos és szórakoztató könyvben az ismert brit pszichoterapeuta, Philippa Perry húszéves szakmai és szülői gyakorlatával segít eligazodni, hogy mi az igazán fontos a gyereknevelés során. Konkrét, helyzetre szabott tanácsok és részletes tippek, trükkök helyett a teljes képet mutatja be: hogyan alakíthatunk ki olyan szülő-gyerek kapcsolatot, amely minden életkorban, bármely helyzetben megkönnyíti a kapcsolódást, és segít elkerülni a legnagyobb buktatókat. Vizsgáljuk meg, hogyan befolyásolja saját neveltetésünk szülői hozzáállásunkat. Fogadjuk el, hogy fogunk hibákat elkövetni, és tanuljuk meg, hogyan tehetjük jóvá őket. Ismerjük fel és törjük meg a rossz mintákat, beidegződéseket. Tanuljuk meg kezelni saját és gyerekünk érzéseit. Értsük meg, mit jelent gyerekünk nemkívánatos viselkedése. Azt fogjuk kívánni, bárcsak olvasták volna ezt a könyvet a saját szüleink – és a gyerekeink hálásak lesznek azért, hogy mi megtettük.
A tudat-tudománya (angolul: The Science of Consciousness) az Egyesült Államokban, a XX. század utolsó évtizedében kifejlesztett, új, interdiszciplináris tudományág. A tudat-biopszichológia, a szerző által kialakított, és a tudat-tudományába illeszkedő, szintén interdiszciplináris tudomány, mely három tudományág – a biológiai pszichológia, a kognitív pszichológia és a kvantumelmélet – közös metszéspontjában helyezkedik el. A szerző, dr. Simon-Székely Attila, több magyarországi és külföldi kutatóintézetben, sok éven keresztül végzett, interdiszciplináris kutatómunkájának az eredménye, a kötetben felvázolt tudat-rendszer elmélete.
"…A te életedben te vagy az úr. A tiéd, senki-semmi más nem határozhatja meg helyetted. Még akkor is így van, ha teljesen mást tanítottak neked. Akkor is, ha úgy érzed, ez nem passzol össze az ok-okozat törvényével. Mert pontosan, hogy passzol. Ez az ok és okozat törvénye. Létrehozod, és aztán megtapasztalod. Létrehozod, megtapasztalod. Ezáltal tanulsz is és a régi iskolák azt mondták, ez az értelme, de valójában maga a folyamat az. Az, hogy élsz. Közben mintegy ajándékként tudatossá válik a létezésed. …Ha egyszer megszokod, hogy Te vagy az, aki a játékot irányítja, akkor ezernyi új kapu nyílik előtted. Igazán élvezni fogod, mert átélőből átlépsz teremtő-átélővé. Akkor bizony az okokat is Te találod ki és érdemes következetesnek lenned ahhoz, hogy eligazodj a saját teremtéseidben. Mert ezt is tanulni érdemes, hiszen minél jobban érted, annál jobban műveled." …“Normális” esetben egy könyv úgy készül, hogy a szerző leül, megtervezi és megírja, végül megjelenteti. Ez a könyv nem így készült. Még csak nem is úgy, ahogyan általában a könyvek. …Tulajdonképpen, mint “egyszerű személy”, nem is lettem volna képes megírni. Annak a “tágabb én -nek”, akit Eyn -nek nevezek, a három dimenzióba való hozásával vált csak lehetővé ez a folyamat.
Alfred Adler az individuálpszichológia megalapítója szerint ez a mélylélektani irányzat nem csak azt mondja meg előre, ami történni fog, hanem azt is, mi fog történni azért, mert valami nem történik meg. Ebben a könyvében is a mindennapi élet pszichológiájával foglalkozik, nevezetesen a kora gyermekkori emlékek jelentőségével, a szervi fogyatékosságok leküzdésével, a kisebbértékűség-érzéssel és az érvényesülési törekvéssel, továbbá az életstílussal, a neveléssel és még sok más gyakorlati kérdéssel. Adler mindig az egész személyiséget, az egyént tartja szem előtt, aki boldogságra és az élet értelmének megtalálására hivatott.
© 2023 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.