Korszakváltás készülődik, a messzeségben már egy mindent átformáló cunami dübörög, miközben vezetőink és mi is hátat fordítunk neki. Pont a másik irányba nézünk. A politikai hatalommal rendelkezők és támogatóik többsége görcsösen ragaszkodik a múlthoz – szinte hallani a körmük karistolását, ahogy a végsőkig próbálnak kapaszkodni, még az elkerülhetetlenül bekövetkező változások sodrásában is.” De hogyan készüljünk fel az életünk minden mozzanatára kiható átalakulásra? David Rothkopf szerint mindenekelőtt a megfelelő kérdéseket kell feltenni. A politikatudós-újságíró, a nemzetközi kapcsolatok szakértője, a Columbia Egyetem vendégprofesszora korunk legfontosabb kérdéseit kutatja, amelyek újraértelmezik a világot és az arról alkotott fogalmainkat. Könyve szembesít a jövőre vonatkozó elképzeléseinkkel, és arra kényszerít, hogy újragondoljuk életünk olyan alapelemeit, mint az identitás, az emberi jogok, a gazdaság, a demokrácia, a kormányzás, a konfliktus vagy a biztonság. David J. Rothkopf 2017 májusáig a Foreign Policy magazint kiadó és a foreignpolicy.com weboldalt üzemeltető FP Group ügyvezető igazgatója és szerkesztője volt. Az FP által globális vezetők számára világszerte megrendezett fórumok, vacsorák, konferenciák házigazdájaként szerepelt, emellett részt vett a csoport elemzéssel és tanácsadással foglalkozó részlegének, az FP Analytics-nek a munkájában. A cég „Szerkesztői kerekasztal” (The Editor’s Roundtable) nevű podcastjének beszélgetéseit vezette. Rothkopf számos nagy sikerű könyv szerzője (National Insecurity – American Leadership in an Age of Fear; Power, Inc.; Superclass; Running the World). A Columbia Egyetem Közügyek és Nemzetközi Kapcsolatok Iskolája (Columbia University’s School of International and Public Affairs) vendégprofesszora és a Carnegie Endowment for International Peace nevű alapítvány rendszeresen meghívott előadója.
Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket? Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak. A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát. Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.
Szerzők: Dunay Pál, Hoffmann Tamás, Jeney Petra, Kajtár Gábor, Kardos Gábor, Kende Tamás, Lattmann Tamás, Mink Júlia, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Sulyok Katalin, Valki László, Szerkesztette: Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László
A kommentár segítséget nyújt az új eljárási jogszabály alkalmazására való felkészülésben, bemutatja az alapvető változásokat a korábbi szabályozáshoz képest.
Szerkesztette: Barabás Gergely, Baranyi Bertold, Fazekas Marianna; Szerzők: dr. Aszalós Dániel, dr. Barabás Gergely, dr. Baranyi Bertold, dr. Dombi Gergely, dr. Fazekas Marianna, dr. Forgács Anna, dr. Hoffman István, dr. Kovács András György, dr. Rozsnyai Krisztina, dr. Szabó Krisztián, dr. Szegedi László, dr. Számadó Tamás, dr. Tóth András, dr. Vitál-Eigner Beáta
Az Európai Unió teljes közjogi és politikai felépítményét átfogó első magyar nyelvű tudományos igényű szakkönyv legújabb kiadása régen várt eseménye a hazai könyvpiacnak. Az először 1995-ben megjelent, a felsőoktatásban, a közigazgatási továbbképzésben és az EU-val foglalkozók széles körében is használt kézikönyv legutóbbi, 2007-es változata óta eltelt évtized fejleményei szerkezetileg és tartalmilag egyaránt teljeskörű felújítást igényeltek. Ennek eredményeként az új kötet tömörebb és átláthatóbb formában a Lisszaboni Szerződés mellett a legfrissebb eseményeket, a gazdasági és a migrációs válságot, az Egyesült Királyság kilépéséről folyó „Brexit” tárgyalásokat, vagy az Európa jövőjét illető legújabb terveket is értékeli. A téma elismert kutatói, egyetemi oktatók és uniós tisztviselők vizsgálják az európai integráció jogi, politikai és gazdasági fejlődésének folyamatát. Részletesen bemutatják és tárgyilagosan elemzik az Európai Unió intézményrendszerének felépítését és alapelveit, az uniós jogrendet, valamint az Unió kormányközi és föderatív dimenzióit egyaránt. A kötet kitüntetett figyelmet fordít a fő uniós intézmények szervezeti, működési és hatásköri szabályaira, illetve az eljárási és végrehajtási mechanizmusokra. Önálló rész dolgozza fel az Európai Unió pénzügyi és külkapcsolati rendszerét, illetve az EU-magyar kapcsolatok helyzetét. Szemléletes ábrák és táblázatok könnyítik meg az eligazodást az anyagban, amelynek összeállításánál a szerzők figyelembe vették az előző kiadások felhasználóinak tapasztalatait is.
© 2022 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.