A drámaírás művészete – mely eredetileg drámaírók, színházi emberek számára készült – a XX. század második felére a forgatókönyvírók Bibliája, féltve őrzött titka lett Hollywoodtól Berlinig. A magyar származású, de Amerikában tanító Egri Lajos ezzel a korszakos művével – Arisztotelész Poétikájára építve, és azzal több ponton vitába is szállva – kitörölhetetlen nyomot hagyott a nemzetközi filmírásban.
Egri Lajos drámákra alkotott instrukciói nem csupán forgatókönyvekre, de novellákra és regényekre is érvényesek. A szerző ehhez belülről vizsgálja meg a drámák működését, és a történet szívére, vagyis a karakterekre helyezi a fókuszt. A jó dráma az emberektől és viszonyaiktól, valamint az emberi motivációk megértésétől függ, ezek viszik előre a történetet és lehelnek életet belé. Egri Lajos William Shakespeare-től Henrik Ibsenig számos nagy nevű drámaíró műveinek elemzésén keresztül mutatja meg a premissza és az emberi viselkedés alapján kifejtett drámai konfliktus fontosságát.
EGRI LAJOS (1888-1967) Egerben született. A harmincas években íróiskolát alapított New Yorkban. A tanítás mellett színdarabokat írt és állított színre szerte Európában és Amerikában. Élete utolsó éveit Los Angelesben töltötte a filmipar tanácsadójaként.
Kedves Olvasóim! Hétköznapjainkat átszövik azok a pillanatok, amikor megnézünk egy jó filmet. Jókat nevetünk, elgondolkodunk vagy megkönnyezzük a történet végét. Kötetemben mindegyikre van példa. Megismerhetjük a színészek sokoldalúságát is: Ryan Gosling, Sandra Bullock, Jean Gabin, Kiefer Sutherland, Christiane Hörbiger, Denzel Washington… Legendás írók és zseniális rendezők műveit: Émile Zola, Brontë nővérek, Kim Edwards, Friedrich Dürrenmatt, Michael Mann, Giuseppe Tornatore… Még Bob, az utcamacska is megjelenik a filmvásznon. Az interjúk során hivatásukban kiváló és nagyszerű emberek portréja rajzolódik ki előttünk: Stiller Tamás, Lichter Péter, Jákói Bernadett, Szabó Kristóf… Az interjú, két vagy több ember közös munkája. Nem mindig könnyű a kérdéseket feltenni, mert a kérdező az ember lelkének mélységét szeretné feltárni. Lakatos Ilona Köszönöm Weninger Endréné Erzsébetnek, - a Montázsmagazin tulajdonosa, szerkesztője - hogy írásaim megjelennek a magazinban. A könyv címlapja Tom Hill fotója alapján készült.
Lakatos Ilona
Az írás folyamata valójában nem egyéb, mint átírás. De vajon mit és hogyan kell megváltoztatni? Minden forgatókönyvben vannak problémák. Így volt ez a Die Hard - Az élet mindig drága vagy a Rés a pajzson esetében is - és ezeket nem is javították ki. Miattuk maradt kis híján dobozban A szakasz - de Oliver Stone átírta az első tíz oldalt, és a film klasszikus lett. Minden forgatókönyvíró szembesül a problémákkal - csakhogy a jó író a kreatív megoldások ugródeszkájának tekinti őket. A könyvben a népszerű szerző, Syd Field, akinek évente ezernél is több forgatókönyv megy át a kezén, lépésről lépésre bemutatja, hogyan lehet észrevenni és kijavítani a forgatókönyvek jellemző hibáit. Olyan szakmai titkokat árul el, amelyek naggyá tették a remekműveket, és amelyekkel a reménybeli forgatókönyvírók is eséllyel pályázhatnak a sikerre. A könyvből megtudhatjuk: - mitől működnek a legjobb történetek,- hogyan lehet hatásos az első tíz oldalunk - a Thelma és Louise és a Farkasokkal táncolő példáinak segítségével,- hogyan adjunk magunknak álomfeladatot éjszakára, hogy felszabadítsuk kreatív énünket,- hogyan építsük fe la karaktereket a tetteik segítségével, ahogy Quentin Tarantino teszi, - hogyan szedjük össze magunkat, ha falnak ütköztünk - és hogyan küzdjük le az alkotói válságot egyszer s mindenkorra.
© 2022 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.