A drámaírás művészete – mely eredetileg drámaírók, színházi emberek számára készült – a XX. század második felére a forgatókönyvírók Bibliája, féltve őrzött titka lett Hollywoodtól Berlinig. A magyar származású, de Amerikában tanító Egri Lajos ezzel a korszakos művével – Arisztotelész Poétikájára építve, és azzal több ponton vitába is szállva – kitörölhetetlen nyomot hagyott a nemzetközi filmírásban.
Egri Lajos drámákra alkotott instrukciói nem csupán forgatókönyvekre, de novellákra és regényekre is érvényesek. A szerző ehhez belülről vizsgálja meg a drámák működését, és a történet szívére, vagyis a karakterekre helyezi a fókuszt. A jó dráma az emberektől és viszonyaiktól, valamint az emberi motivációk megértésétől függ, ezek viszik előre a történetet és lehelnek életet belé. Egri Lajos William Shakespeare-től Henrik Ibsenig számos nagy nevű drámaíró műveinek elemzésén keresztül mutatja meg a premissza és az emberi viselkedés alapján kifejtett drámai konfliktus fontosságát.
EGRI LAJOS (1888-1967) Egerben született. A harmincas években íróiskolát alapított New Yorkban. A tanítás mellett színdarabokat írt és állított színre szerte Európában és Amerikában. Élete utolsó éveit Los Angelesben töltötte a filmipar tanácsadójaként.
150 pont
Kedves Olvasóim! Hétköznapjainkat átszövik azok a pillanatok, amikor megnézünk egy jó filmet. Hallunk olyan eseményeket melyek felüdítenek bennünket. Időnként megdöbbenünk, hogy a híres emberek világa is tele van fájdalommal, szenvedéssel, próbatételekkel. Ha, meghalljuk a bulvár szót, különböző érzések, gondolatok ébrednek bennünk e témával kapcsolatban. Bulvár, kicsit másképp… Sok hányatott életű művész életrajzát megismertem már, sokszor „hihetetlen”, milyen nehézségekből küzdődték fel magukat, mert a tehetség utat tör magának. Emberek a hétköznapjaikban, a piedesztálon ahova emelik őket, betegségeikben, szenvedéseikben, örömeikben, bánatukban, magányukban. Az igaz történetek melyeket a filmvásznon megtekinthetünk, sokszor megadja a reményt, hogy van, igaz szeretet, remény a küzdelmekben és hit, hogy a legnehezebb, legnagyobb próbatételeket is megharcolhatjuk. Cikkeimből készítettem egy válogatást, köszönet Weninger Erzsébetnek, hogy a Montázs magazinban közzétették. Fogadják olyan szeretettel, mint ahogyan írtam.
Lakatos Ilona
Az Egy új remény 1977-es bemutatója óta eltelt szűk fél évszázadban a Csillagok háborúja egymást követő nemzedékek képzeletét gyújtotta lángra, hatása szinte a kultúra minden területén érezhető a filmművészettől az irodalmon át a játékiparig. Az eredeti trilógián felnőtt szerzőpáros, a veterán kulturális újságíró Edward Gross és a filmipari szakember Mark. A. Altman hasonlóan lehetetlen feladatra vállalkozik Az Erő titkaiban, mint a Halálcsillag elleni támadás során a lázadók: papírra vetni a Csillagok háborúja univerzumának születését, kibontakozását és folyamatos átalakulását az Egy új remény rázós kezdetétől egészen az elmúlt évek dicsőséges tévés reneszánszáig.
A szerzők alkotók, színészek, kritikusok és rajongók százaival beszélgettek, köztük az Erő titkainak olyan ismerőivel, mint az univerzumot megálmodó George Lucas, azt a filmvásznon életre keltő Mark Hamill és a tragikusan korán elhunyt Carrie Fisher; illetve a varázslatot lehetővé tevő filmipari szakemberekkel, mint Gary Kurtz producer és a legendás hanghatásokat létrehozó Ben Burtt. Az Erő titkai a sötét oldalba is bepillantást enged: hogyan készülhetett a hírhedt ünnepi különkiadás és hogyan szabadította a világra Lucas a filmek sikere nyomán az ajándéktárgy-őrületet.
Az Erő titkai kihagyhatatlan olvasmány mind az eredeti trilógián nevelkedett ősrajongóknak, mind a Csillagok háborújával csak az utóbbi években megismerkedő újonnan megtérteknek.
Színfalak mögötti pillantás a The Office / A hivatal sorozatra, a 21. század ikonikus tévéműsorára, az alkotók, a szerzők és a színészek saját szavaival.
Mikor lógtál utoljára Jimmel, Pammel, Dwighttal, Michaellel és a többi Dunder Mifflin-dolgozóval? Talán 2016-ban lehetett, amikor Magyarországon adásba került az utolsó évad fináléja. De az se kizárt, hogy tegnap este, amikor egymás után három epizódot ledaráltál. Az USA-ban 15 éve került a képernyőkre ez a sorozat (Magyarországon 2008-ban), de ma népszerűbb, mint valaha. A rajongóknak csak egy gondjuk van: mit nézzenek, mit olvassanak ezután.
Ez a kötet mindenről beszámol: az ötlet gyökerei a BBC-nél, a kilenc évadon át tartó sikertörténet az USA-ban, és mindehhez egy sor exkluzív interjú és aprólékos kutatás. A harcok az NBC-nél, amikor alig hat epizód után le akarták állítani a sorozatot. Az elvetélt próbálkozás, amikor James Gandolfinit akarták behozni új főnöknek Steve Carell távozása után.
Szívet melengető és felkavaró könyv, amely bemutatja a kulcsepizódok forgatásának körülményeit és azt, ahogyan óriási popkulturális ikon lett egy furcsa, bizarr, Angliából importált, kockázatos ötletből.
Andy Greene a Rolling Stone magazin újságírója, többek közt a Radioheadről, Howard Sternről, Steve Perryről, Stephen Kingről és még sokakról írt cikkeket.
„Amikor Andy Greene meginterjúvolt, életemben először hallottam valakinek a szájából, hogy tévésorozatban játszottam... Egészen addig azt hittem, papírgyárban dolgozom. Ezzel együtt imádtam a könyvet. Nagyon el lett kapva, tele van háttérsztorikkal, amikből megtudtam egy csomó mindent.” - Creed Bratton, színész
„Helyenként szívbemarkoló, máshol nevettető, végig nagyon izgalmas. Az Office-könyv igazi kincsestár, teli részletekkel. Ez sem hiányozhat a rajongói gyűjteményből a DVD-k és a kis műanyagfigurák mellől.” - Jennie Tan, az OfficeTally.com rajongói oldal alapítója
„Kötelező olvasmány. Hihetetlenül szórakoztató. Akik imádják ezt a sorozatot, nem fogják tudni letenni, mert Andy Greene bemutatja az egész folyamatot: az ötlettől a szereplőválogatáson keresztül az írószobáig, a színészek egyes jelenetekkel kapcsolatos kommentárjaiig. Annyi minden kiderül a Dunder Mifflin vállalatról, rengeteg mindent nem is tudtam – márpedig én játszottam a tulajdonost!” - Andy Buckley, színész (szerep szerint: David Wallace)
„Lenyűgöző színfalak mögötti pillantás az Office-ra. Éveken át ez a sorozat volt az otthonom, mégis ebből a könyvből kellett megtudnom jópár dolgot. Le se tudtam tenni!” - Jennifer Celotta, executive producer és forgatókönyvíró
„Andy Greene epikus sztorija az Office-ról: briliáns, addiktív, és éppúgy nélkülözhetetlen, mint maga a sorozat. Green egy egészen bizarr hőstörténetet tár elénk: hogyan formálta át a komédiák világát ez a különös műsor. Mintha egy egész kultúra foglalatát adná ez a történet.” - Rob Sheffield, a Dreaming The Beatles és a Love Is a Mixtape című New York Times bestsellerek szerzője
Az írás folyamata valójában nem egyéb, mint átírás. De vajon mit és hogyan kell megváltoztatni? Minden forgatókönyvben vannak problémák. Így volt ez a Die Hard - Az élet mindig drága vagy a Rés a pajzson esetében is - és ezeket nem is javították ki. Miattuk maradt kis híján dobozban A szakasz - de Oliver Stone átírta az első tíz oldalt, és a film klasszikus lett. Minden forgatókönyvíró szembesül a problémákkal - csakhogy a jó író a kreatív megoldások ugródeszkájának tekinti őket. A könyvben a népszerű szerző, Syd Field, akinek évente ezernél is több forgatókönyv megy át a kezén, lépésről lépésre bemutatja, hogyan lehet észrevenni és kijavítani a forgatókönyvek jellemző hibáit. Olyan szakmai titkokat árul el, amelyek naggyá tették a remekműveket, és amelyekkel a reménybeli forgatókönyvírók is eséllyel pályázhatnak a sikerre. A könyvből megtudhatjuk: - mitől működnek a legjobb történetek,- hogyan lehet hatásos az első tíz oldalunk - a Thelma és Louise és a Farkasokkal táncolő példáinak segítségével,- hogyan adjunk magunknak álomfeladatot éjszakára, hogy felszabadítsuk kreatív énünket,- hogyan építsük fe la karaktereket a tetteik segítségével, ahogy Quentin Tarantino teszi, - hogyan szedjük össze magunkat, ha falnak ütköztünk - és hogyan küzdjük le az alkotói válságot egyszer s mindenkorra.
© 2023 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.