Baráth Viktória 2012 óta ír, de kezdetben csak a saját szórakoztatására készítette a kéziratokat. 2016-ban jelent meg az első könyve Első tánc címmel. Hamar belopta magát az olvasók szívébe, és azóta is nagy lendülettel tör előre. Az írónő neve mára megkerülhetetlenné vált a kortárs magyar irodalomban.
1. Milyen élmények inspiráltak arra, hogy íróvá válj? Mikor és hogyan döntötted el, hogy író leszel?
Ez nálam kevésbé döntés, mindinkább szerencsés véletlen volt. Mindig is erős volt a fantáziám, ezért elsősorban történetek kitalálásával, hobbinak indult, aztán amikor elkezdtem papírra vetni ezeket a történeteket, akkor vált az írás az életem részévé.
2. Mi alapján választod ki egy történet témáját? Mi inspirál a témák kiválasztásában?
Sok helyről érkezett már az ihlet: egy dallam, egy film vagy egy hétköznapi beszélgetés témája is válhat a következő regényem alapötletévé. De olyan is előfordul, hogy szembe jön velem egy téma, amit mindenképp szeretnék feldolgozni, és ehhez találom ki a regény történetét és főszereplőit.
3. Vannak-e különleges rituáléid vagy szokásaid, amelyek segítenek a kreatív munkában?
Egy finom tea vagy kávé mindig jó segítség, hogy megalapozza a hangulatot. Emellett komolyzenét szoktam hallgatni, ami serkenti az agyműködést és a koncentrációt. Az viszont mindig alapfeltétel, hogy nyugalomban tudok csak dolgozni.
4. Hogyan tekintesz vissza az írói pályád kezdetére? Milyen tanácsot adnál azoknak a kezdőknek, akik szeretnének írni és kiadni könyveiket?
Kitartónak és alázatosnak kell lenni a szakma felé. Nem szabad feladni az első negatív kritika után, hanem még keményebben dolgozni azon, hogy fejlődjünk. Én a mai napig olvasok szakmai cikkeket, részt veszek íróknak szánt tanfolyamokon, hogy mindig többet és jobbat nyújthassak az olvasóimnak.
5. Mik jelentik számodra a legnagyobb kihívásokat és örömöket az írás során?
A legnagyobb kihívást a határidők betartása jelenti. Két kisgyermekkel vagyok itthon, így gyakorlatilag minden egyes percem be van osztva, és nehéz időt szakítani az írásra. Ugyanakkor, ha leülök a gép elé és elkezdek dolgozni a szöveggel, akkor hirtelen belecsöppenek abba a világba, történetbe, amit éppen írok. És ez az utazás kárpótol minden nehézségért.
6. Van-e olyan karakter vagy történet, amely különösen közel áll hozzád? Ha igen, miért?
Természetesen mindegyik regényem olyan, mintha a gyermekeim lennének. De ha mindenképp választanom kellen, azt mondanám, hogy az Egy év Rómában áll talán a legközelebb a szívemhez. Az a történet volt számomra a fordulópont, amikor a saját érzéseimet, gondolataimat le mertem írni, őszintén és kendőzetlenül. Amolyan terápia volt számomra a megírása.
https://dibook.hu/konyv/egy-ev-romaban
7. Hogyan érzékeled, hogy írásaid milyen hatást gyakorolnak az olvasókra?
A legtöbb olvasói levélben olyan visszajelzéseket kapok, amelyben arról számolnak be, hogy a regényeim valamilyen módon segítettek az adott olvasónak túllépni egy traumán vagy éppen meglépni egy olyan döntést, amit előtte nem mertek megtenni. Szeretném azt hinni, hogy a könyveimmel segíthetek az embereknek megélni a nehezebb időket, támaszt vagy éppen segítő kezet nyújtani, ha arra van szükségük.
8. Milyen üzeneteket szeretnél átadni műveiddel?
Minden regényemnek más üzenete van, az egyikkel az emberek szemét szeretném felnyitni, felhívni a figyelmet azokra a problémákra, amelyekre nem mindig gondolunk. Vannak olyan történetek, amelyeknek kimondottan a szórakoztatás a célja. De a legfőbb üzenetük talán az, hogy minden lehetetlennek tűnő helyzetből van kiút.
9. Hogyan készíted el a háttéranyagaidat a regényeidhez? Milyen kutatási folyamatot követsz?
Mindig a regény megírása közben végzem a kutatómunkát, amire éppen szükségem van az adott téma feldolgozásához. A helyszíneket mindig úti beszámolók, fotók és videók alapján írom meg. Voltak olyan regényeim, amelyekhez másoktól kaptam segítséget, A napfény földjénél például egy csokoládé készítő házaspár adott ötleteket, de az Egy év Rómában megírása közben pedig egy katolikus pap adott tanácsokat, hogyan írhatnám meg élethűen a történetet.
https://dibook.hu/konyv/a-napfeny-foldje
10. Milyen jövőbeli terveid vannak? Van-e olyan könyv vagy projekt, amit különösen izgatottan vársz?
A történelmi-romantikus vonalat mindenképp szeretném követni, ez egy új és izgalmas feladat a számomra. Valamint jövőre készülök az első olyan regényemmel, amelynek Budapest lesz a helyszíne, és hazai terepen, magyar szereplőkkel fog játszódni. Emiatt is izgulok, mert szerintem sokkal nehezebb olyan szituációkról és helyszínekről írni, amelyek mindannyiunk számára ismerősek. És természetesen hamarosan érkezik A főnök-sorozat harmadik része is, amit már nagyon várnak az olvasók.
Ha eddig nem volt alkalmad belemerülni Baráth Viktória világába, most itt az idő! Az írónő izgalmas történetei digitális formában várják az olvasókat a DiBookon. Érdemes megnézni a kínálatot, és beszerezni néhány kötetet. Ott a helyük a virtuális könyvespolcodon.