Miért kerülnek ennyibe az e-könyvek?

Megosztás:

facebook icon new email icon
blog image

A kiadók és a vásárlók között örökös vita zajlik a könyvek árazása kapcsán. Egy keménykötésű, fizikai könyv árát a vásárlók már kevésbé kérdőjelezik meg, az e-könyvekre elkért összegeket viszont sokan teljesen indokolatlannak tartják. Az e-könyveknek nincsen nyomtatási költsége, nem kell szállítani vagy raktározni, a vásárló pedig egy digitális terméket kap a pénzéért – szólnak az érvek.

De vajon mi kerülhet egy epub fájlban több ezer forintba? Nézzük meg részletesen!

Miért kerül sokba egy e-könyv előállítása?

A képlet egy kicsit bonyolultabb, mert bár a nyomdával valóban nem kell számolni, sok minden mással igen. Minden könyvkiadó vagy akár magánkiadásban megjelenő író máshogy számolja ki az e-könyvek árát, de a kosárba eső tételek megegyeznek. Ezek a tételek az alábbiak:

Szerzői jogdíj: Külföldi könyvek esetén ez kifejezetten magas lehet, és eltérhet a nyomtatott könyvek jogdíjától. Magyar szerző esetén is van jogdíj, hiszen az írók is szeretnének megélni a munkájukból, például kenyeret és kávét venni a boltban.

Fordítás költsége: A fordítók általában egy könyvet fix összegért fordítanak le (karakterszám, szószám vagy ívek száma alapján), ami a kiadónak komoly költséget jelent. Ez több százezer forint is lehet egy-egy könyv esetében.

Szerkesztés és korrektúra költsége: A fordítókhoz hasonlóan a szerkesztők és a korrektorok is meghatározott áron dolgoznak. Ha ezt a lépést valamelyik kiadó kihagyja, akkor abból nyelvhelyességi és helyesírási hibáktól nyüzsgő kötet születhet, ami rontja a kiadó hitelességét és az olvasó számára sem kívánatos. Ez is százezer forintos nagyságrendű kiadást jelent a könyvkiadónak.

Tördelés és konvertálás költsége: Bár tördelni nem túl bonyolult, a szakmai előírások betartása elengedhetetlen. Az e-könyveken is azonnal meglátszik, hogy amatőr munka volt -e – ilyenkor fordulhatnak elő elcsúszott sorok, feleslegesen kihagyott oldalak, összecsúszott fejezetek – vagy profi tördelő készítette. Utóbbi esetben minden a helyén van, még az illusztrációkat is tökéletesen jeleníti meg az e-könyvolvasó. Mivel egy gyakorlott tördelő gyorsan és hatékonyan dolgozik, ez általában pár tízezer forintos költséget jelent.

Borító költsége: ez csak akkor jelenik meg külön, ha nem készült nyomdai könyv, hiszen a legtöbb esetben a két borító megegyezik. Ha azonban csak e-könyv készült, akkor egy profi borító sem olcsó – és ez ugyancsak pár tízezer forinttól akár sok százezer forintig is terjedhet.

DRM költség (digitális másolásvédelem): ez a tétel csak az e-könyveknél szerepel. Bár valóban nincs nyomdai költség, de a DRM is pénzbe kerül. Ez szintén pár ezer forintot tesz ki a kiadó számára, ha alkalmazzák. Ha viszont nem alkalmazzák, akkor a fájlok nagyon gyorsan kerülhetnek a torrentoldalakra.

Áfa: Magyarországon az e-könyvekre továbbra is 27%-os áfa vonatkozik, szemben a nyomtatott könyvek kedvezményes adójával.

A fentieken túlmenően természetesen van költsége a webáruház üzemeltetésének, tárhelynek, fejlesztésének, így a terjesztő jutalékát is bele kell kalkulálni az árba. Valamint a nagyobb könyvkiadók sok embert foglalkoztatnak, sok embert tartanak el, és az ő fizetésüket is ki kell gazdálkodniuk.

A fenti tételek alapján sajnos nem meglepő, ha egy e-könyv ára megközelíti a nyomtatott példányokét, hiszen a nyomtatás költsége arányaiban nem is annyira jelentős, mint gondolnánk.

 

A kiadók az e-könyveken akarnak meggazdagodni?

Nem, a helyzet nem ilyen egyszerű. A fenti költségeket csak azért vállalják a könyvkiadók, mert azt remélik, hogy a nyomtatott könyvekből (ahol a képlethez hozzáadódik a nyomtatás, szállítás, raktározás költsége is) bevételt szerezhet. Az e-könyvek piaca sajnos még mindig eltörpül a nyomtatott könyvekéhez képest. Azért jelennek meg ennek ellenére is e-könyvben a kiadványok, mert a legtöbb kiadó szeret lépést tartani a világ változásaival, és mert egy nyomtatott könyv kiadása után már kisebb befektetéssel tud létrehozni és forgalmazni e-könyvet is.

 

Akkor csak nagyon drágán vehetek e-könyvet?

Nem, erről szó sincs. Nagyon sok szerzői kiadású könyv jelent meg e-könyvben, amelyeknek árképzésében a fentieknél jóval kevesebb tétel szerepel, így párszáz forintért, de adott esetben akár ingyen is hozzájuthatsz olvasnivalókhoz. Valamint az akciókat is érdemes figyelned, mert a DiBookon sokszor jelentős kedvezményekkel szerezheted meg a vágyott e-könyveidet.

Amikor e-könyvet veszel, akkor nem csak egy epub vagy mobi fájlt fizetsz ki, hanem a szerző és a kiadói csapat szorgos, gyakran éjszakákba nyúló munkáját is támogatod. Bármilyen e-könyvet is választasz, biztos lehetsz benne, hogy az ára jó kezekbe kerül.

arrow right

Előző

previous post image

Steve Berry: Máltai csere – Történelmi titkok és izgalmas kalandok

Következő

arrow right

Milyen változásokon ment keresztül a DiBook 2022-ben?

next post image