„Az univerzum életereje vagy. Az emberi agy csodálatos jelenség, amely messze túlmutat a legvadabb elképzeléseiden is. Ez a könyv tisztázza, hogy ez pontosan mit is jelent, és melyek a lehetőségeid, hogy megteremtsd magadnak azt az életet, amit élni szeretnél. Ez a könyv a te saját útikalauzod a belső béke felé, amely mindössze egy gondolatnyira van tőled.” Fél évszázadon át azt tanultuk, hogy a jobb agyféltekénk az érzelmi agyunk, míg a bal agyféltekénk a racionális gondolkodásért felelős. Az idegtudomány azonban azt mutatja, hogy ez nem ilyen egyszerű: mindkét félteke rendelkezik egy érzelmi és egy gondolkodó aggyal.
Dr. Jill legújabb könyvében az általa létrehozott új modell segítségével mutatja be, hogyan működnek együtt az agy különböző részei, és miként hozzák létre a valóságról alkotott képünket. Négy kiszámítható és könnyen azonosítható karakterről van szó, amelyekkel mindannyian rendelkezünk agyunk anatómiája révén – megismerésük jelenti a szabadsághoz vezető utat.
Amikor megértjük, milyen kapcsolat áll fent a gondolataink és az érzelmeink között, többé már nem kötnek minket érzelmi reakcióink. Ettől a perctől kezdve sokkal nagyobb hatalmunk van a fejünkben zajló dolgok felett, mint ahogy azt valaha is tanították nekünk. Minél jobban megismerjük az egyes karaktereket magunkban és másokban, annál jobban hatalmat nyerünk a gondolataink, érzelmeink, a kapcsolataink és az életünk felett.
Amikor a négy karakterünk összhangban van egymással, radikálisan új útitervet kapunk a mély, belső békéhez. Ez teljes élet teljes aggyal. „Őszintén hiszem, hogy ez az emberiség evolúciós célja, és minden egyes aggyal közelebb kerülünk hozzá.”
Dr. Jill Bolte Taylor egyetemi kutató 1996-ban súlyos agyvérzést szenvedett. Az akkor átélt eseményeket a Mennybe döngölve (Agykontroll, 2010) című könyvében dokumentálta, mely azonnal a New York Times toplistájára került. 2008-ban ő tartotta az első TED-előadást, amelyet mára már jóval több, mint 26 millióan láttak.
"Megkísérlem legyűrni a szakmai zsargont, és egy esszéláncolattal lefedni mindazt, amit én az emberi természet biológiai tényezőiről fontosnak tartok.
Mellőzöm a szakmai hivatkozásokat, a részletekbe menő magyarázatokat. Fontosnak tartottam viszont néhány, az emberi természeten túlmutató
kérdést, mint például a tudományos megközelítések módozatait, az evolúciót, a genetikai meghatározottság problémáját is röviden érinteni, mert ezek
feltétlenül szükségesek az emberi természet megértéséhez." (A szerző)
Miért viselkedünk másképp otthon, mint a munkahelyünkön? Elégedettebbek vagy esetleg kevésbé szociálisak lennénk, ha nem érdekelne minket annyira mások véleménye? Boldogságra vagyunk beprogramozva, vagy inkább tépelődésre kárhoztatva? Helytállónak bizonyulnak-e másokról alkotott első benyomásaink? Az elmúlt évtizedek tudományos kutatásai átformálták az emberi személyiség természetére vonatkozó régi elképzeléseket. Neurológusok, biológusok és pszichológusok vizsgálták felül Freud, Jung és az 1960-as évek humanisztikus pszichológusainak elméleteit, feje tetejére állítva a személyiségtípusok eddigi csoportosítását, valamint olyan új eszközöket és módszereket alkottak, amelyekkel végére járhatunk annak, kik is vagyunk valójában. Brian R. Little ebben a bölcs és szellemes könyvben a legfrissebb tanulmányok, személyes élmények és szórakoztató tesztek segítségével fejti ki, miért viselkedünk úgy, mit tudunk megváltoztatni – és mit nem. Bemutatja, hogyan alakítja a környezet a személyiségünket és a személyiségünk a környezetet, és mit jelez előre a személyiség az egészségről és a sikerről.
"Mary Aiken a törvényszéki cyberpszichológia világszerte elismert vezető szakértője, lebilincselő könyvében azt vizsgálja, hogyan formálja át és változtatja meg az internet és a digitális eszközök használata az emberi viselkedést és a társadalmi normákat, és ez a „cyberhatás” hogyan nyilvánul meg életünk minden területén. Aiken saját kutatásaira és a kriminalisztika terén szerzett tapasztalataira támaszkodva mutatja meg, hogy milyen hatással vannak a digitális eszközök a fejlődő gyerekekre, a tinédzserek körében terjedő szokásokra és viselkedésformákra, az ismerkedésre és a párkeresésre, miért erősödik fel a kényszeres, függő vagy deviáns viselkedés az online térben, vagy hogy miért nem tanácsos a sötét webre tévedni. A szerző meglepő statisztikai adatokkal és valós esetekkel szemlélteti, hogy a technológia milyen alapvetően formálja át kultúránkat, valamint elgondolkodtató kérdéseket vet fel arról, hogy hová vezet a digitális forradalom.
Születéstől tinédzserkorig részletesen tárgyalja azokat a kérdéseket, amelyekről a digitális nemzedéket nevelőknek tudniuk kell."
Csányi Vilmos ismét tudományos alapossággal, mégis végtelenül szórakoztatóan, humorral, személyes történetekkel fűszerezve járja körül az ember viselkedését, motivációit, kevéssé ismert tulajdonságait.
Viselkedésmódjainkat (hogy milyen válaszaink vannak például a világjárványra, miként viseljük a bezártságot, próbáljuk elviselni a személyes találkozások hiányát) alapvetően meghatározza, hogyan éltek valaha őseink.
Korábban egy domináns személy vezette, néhány száz főből álló csoportban éltünk, amelynek tagjaival folyamatosan együttműködtünk. A legfontosabb célkitűzésünk egykor az volt, hogy magát a csoportot életben tartsuk. Nem úgy a másik csoport tagjait, akikkel konfliktusban álltunk. Ma már nem léteznek ezek a csoportok, megatársadalmakban élünk, egyszemélyes csoportként – és ez erős hatással van a mindennapjainkra.
Korábbi, vándorló, gyűjtögető-vadászó életmódunk idején azt tanultuk, hogy döntéseinket gyorsan, csak a közvetlen következményeket figyelembe véve hozzuk meg. Inkább választottuk azt a megoldást, amely közeli jóval kecsegtetett és ködös, távoli rosszal, mint a közeli, pici rosszat és távoli, megfoghatatlan, de hatalmas jót. Ezért nehéz rávenni ma az embereket arra, hogy gondoljanak a klímaváltozásra, ne irtsák ki az esőerdőket, korlátozzák a szén-dioxid-kibocsátásukat, és egyáltalán: foglalkozzanak a távoli jövővel.
Csányi Vilmos etológus, akadémikus, író. Eredetileg vegyészként kezdett dolgozni, majd ő maga szervezte meg az ELTE-n az etológia tanszéket, amelynek vezetője is lett. Kutatásai középpontjában a kutya és az ember viselkedése, a biológiai és a kulturális evolúció kérdései állnak. Számos kötete jelent meg négylábú társainkról, illetve az ember viselkedéséről, hiedelmeiről és gondolkodásáról. Emellett szépíróként is sikeres.
Maria Konnikova, a Columbia Egyetemen doktorált pszichológus miközben az emberi viselkedést kutatta, a pókerben talált rá arra a területre, amely képes megvilágítani tudatos döntéshozatali folyamatainkat. A világ legnépszerűbb kártyajátékában a tervezés és a véletlen, a szerencse és a tudás, a fókusz és a kontroll között vékony határ húzódik. Felkereste Erik Seidelt, a világ egyik legjobb pókeresét, akinek a tanítványaként később Las Vegas-tól Monte- Carlón át Makaóig több komoly pénzdíjas versenyt is megnyert. Fokozatosan hírnevet szerzett magának a férfiak dominálta póker világában, sőt bejutott a kártyajáték világbajnokságának számító World Series of Pokerre is.
Konnikovától nem tanulunk meg pókerezni. Ám megtanít bennünket a legnagyobb blöffre, amelyet a hétköznapi életünkben is remekül hasznosíthatunk. Rossz kártyákat bármikor oszthatnak nekünk, de ha arra összpontosítunk, hogyan játsszunk velük, az átsegít bennünket a nehéz időszakon, amíg ismét mellénk szegődik a szerencse.
„Ritkaság az ilyen lebilincselő visszaemlékezés és az ilyen elgondolkodtató viselkedéspszichológia. Igazi csemege, hogy mindez egyetlen könyvön belül egyesül – egy pszichológus tollából, aki mesteri szinten kitanulta a világ egyik legversengőbb játékát.”
Adam Grant, az Eredetik, az Adni és kapni és a Gondold újra! című sikerkönyvek szerzője
„A legnagyobb blöff totál menő, igazi klasszikus. Rendkívül szórakoztató történet egy esélytelennek tűnő hősnővel, Yoda-szerű mentorával és egy csomó őrült alakkal. Elmésen mutatja be a készségek és a véletlen szerepét és egymáshoz fűződő viszonyát. Megtudhatjuk belőle, hogyan figyelhetünk oda tudatosan, gondolkodhatunk objektíven és hozhatunk jobb döntéseket. Verhetetlen flösst kap a kezébe, aki elolvassa. El sem hiszi majd, mekkora szerencse érte – és hosszú-hosszú ideig emlékezni fog rá.”
Daniel H. Pink, a Motiváció 3.0, az Eladni emberi dolog és a Mikor szerzője
„Ezen új információk ismeretében helyreállíthatjuk az önértékelésünket, és megváltoztathatjuk a körülményekre, a különböző helyzetekre és kapcsolatokra adott reakcióinkat. Azaz, más szavakkal, mindez az életünk újjáépítésének kulcsa.” Oprah Winfrey
Az életünk korai szakaszában átélt tapasztalataink hosszú távú hatással vannak az életünkre – a Mi történt veled? tudományos és lelki szempontból is alaposan körbejárja azon viselkedési mintákat, amelyeket sokan oly nehezen tudunk értelmezni.
E KÖNYV ELOLVASÁSA UTÁN MÁSKÉPP LÁTJUK MAJD AZ ÉLETÜNKET.
Feltettük-e már önmagunknak valaha azt a kérdést, hogy „Ezt most miért csináltam?”, illetve „Miért nem vagyok képes irányítani a saját viselkedésemet?”? Reakcióinkat látva a környezetünk elítélhet minket, és azt gondolhatja, „Mi a baj ezzel az emberrel?”. Saját érzéseinket megkérdőjelezve könnyen előfordulhat, hogy magunkat hibáztatjuk mindenért, ezzel teljesíthetetlen elvárások elé állítva mind magunkat, mind pedig másokat. Itt az ideje, hogy egészen másképp tegyük fel a kérdést.
Mély és személyes beszélgetéseik során Oprah Winfrey, illetve a neves pszichiáter, dr. Bruce Perry, az agy és a trauma szakértője úttörő jelentőségű és nagy erejű változásra hív, amely mindössze azzal az egyszerű gondolati átkapcsolással megvalósítható, ha a „Mi a baj veled?” helyett ezt a kérdést tesszük fel: „Mi történt veled?”
Oprah saját múltbéli történeteire és tapasztalataira támaszkodva elénk tárja, milyen sebezhetővé válhatunk a fiatalkorban átélt traumák és ártalmak hatására. A könyvön végigvonuló beszélgetésük során Oprah és dr. Perry az emberek, a különböző viselkedési formák és önmagunk megértésének témájára helyezi a hangsúlyt. Az általuk képviselt látásmód finom, ám nagy erejű változást jelent a trauma korábbi megközelítéséhez képest, és lehetővé teszi számunkra, hogy megértsük a múltunkat, és ezzel új ösvényt vágjunk a jövőnk felé – illetve hatékony módszerek segítségével utat nyissunk az ellenálló képességnek és a gyógyulásnak.
© 2022 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.