Déry Tibor és a Szerelem kötelezõ olvasmány, érettségi tétel. A remekmívû filmes feldolgozásból a legmagasabb színvonalú tolmácsolásban ismerhettük meg az elbeszélés erényeit. S nemcsak a címadó novelláét, a másik forrás, a Két asszony szépségét is.
Maga a kötet a szerzõ börtönbõl szabadulása után elsõként 1963-ban jelent meg. Részben 195056 közötti írásokat tartalmaz, de a legfrissebb, a forradalmat követõ élmények feldolgozása is helyet kap benne. Közülük is tévéjáték formát öltött egy, a Philemon és Baucis címû történet. Ebben tömör, szikár jelenetekbõl bontakozik ki két öreg több évtizedes kapcsolatának minden rezdülése. De valamennyi novella a mûfaj követelményeinek megfelelõen erõteljes és képszerû. Némelyikben az irónia, sõt a szarkazmus játssza a fõszerepet (Vidám temetés), másutt a tragikum (A tehén) vagy éppen a líra (A fehér pillangó) kap nagyobb hangsúlyt. A cirkusz mámoros, játékba belevadult gyerekei fenyegetõen hatnak. A fanyarul humoros Libikókában az író pergõ párbeszédekkel jellemzi hol a félfelnõtt fiatalokat, hol a disszidensek IKKA-utalvánnyal sorban álló hozzátartozóit.
Bár egyes kritikusok
Déry Tibort világirodalmi jelentõségûnek mondják, igazi élvezõi a 20. század magyar valóságát közvetlenül vagy akár közvetve átélt olvasói.