Pauline teljesen átlagos 15 éves lány volt: sportolt, az osztály legjobb tanulói közé tartozott, határozott elképzelései voltak a továbbtanulásról. Jelentéktelennek tűnő felfázással kereste fel a körzeti orvosát. Három év múlva már ízületi gyulladással, depresszióval, ételintoleranciával kezelték, betegségei miatt magántanuló lett. Állapota tovább romlott: 22 évesen lába lebénult, és epilepsziás rohamoktól szenvedett. Pauline története extrém, de nem egyedi példája a pszichoszomatikus megbetegedéseknek. Valójában mindannyiunkról elmondható, hogy elménk uralja a testünket. Elpirulunk, ha zavarba jövünk, kicsordul a könnyünk a nevetéstől - tehát testi reakciókkal is kifejezzük az érzelmeinket. Szélsőséges formában ugyanez állhat a megmagyarázhatatlannak tűnő betegségek hátterében is. A kérdés csupán ez: el tudjuk-e fogadni a pszichés okot a gyógyulás érdekében? Suzanne O'Sullivan neurológus, a pszichoszomatikus betegségek szakértője. Történetgyűjteményében zseniális nyomozómunkával deríti ki egy-egy rejtélyes betegség kiváltó okát, és magyarázza el az olvasónak e különös jelenség orvosi hátterét.
Barát József és Kemenesi Gábor tizenhárom héten át beszélgetett, arról, hogy 2020 egyes hónapjaiban hogyan alakultak a járvány eseményei, a tudósok milyen válaszokat dolgoztak ki, és hogy mire számíthatunk 2021 őszén. A beszélgetéseket a könyvben megelőzi Barát József egy-egy írása arról, mi zajlott a társadalmi kulisszák mögött, hogyan változott meg az élet azokban az országokban, ahová éppen megérkezett a járvány.
Sok sikert kívánok a könyvhöz! – Ezt az üzenetet kapták a szerzők Karikó Katalintól, az mRNS-vakcina elvének kidolgozójától. A tudós, akinek kulcsszerepe volt a SARS-CoV-2 vírus elleni küzdelemben, részt vett a szöveg tökéletesítésében, a kéziratban számos részletet pontosított.
"Nem tudom letenni a könyvet, miután kiolvastam, csak nézek magam elé. Miről is van szó? Egy másfél éves hőstörténetről, a súlyos tüdőgyulladást kiváltó vírusról, egy száz éve nem tapasztalt járványról, a kommunikáció terjedési sebességéről vagy arról a minden akadályon csak azért Is átvergődő csudálatos mandarin tudósról, aki a hetedhét országokon, sőt az üveghegyen át is megtalálja azt a szent csodát, mit tudásnak nevezne magában, ha nem lenne – merthogy tudós – szerényebb ennél. Hőstörténet, akciófilm teljes mértékben online és sajnos real-time kiadásban, ami folyt. köv. felirattal szakad meg időnként. Harc a koronás vírusfamília eddigieknél gonoszabb utódjával, de harc a politikai oktroj ellen is.”
Falus András akadémikus előszavából
A Hogy ne halj meg című könyv szerzőjének New York Times sikerlistás, kulcsfontosságú és időszerű munkája a pandémiát okozó vírusokról és arról, hogyan nézhetünk szembe velük.
Ezek a fertőző betegségek a tuberkulózistól a madárinfluenzán és HIV víruson át a koronavírusig közös eredettörténetre – az emberek állatokkal való érintkezésére – vezethetők vissza. Az állatokról emberre átterjedő, más néven zoonótikus betegségeket okozó kórokozók – mind a már korábban meglévők, mind az újonnan azonosítottak – fel-felbukkannak újra és újra a történelem során, és ezzel világszerte több millió emberhalált okozó járványokat és pandémiákat robbantanak ki.
Hogyan jönnek létre ezek a betegségek? És – ha van rá mód – hogyan állíthatjuk meg őket és halálos bevonulásukat az országainkba, otthonainkba és a szervezetünkbe? Hogyan éljük túl a járványokat? című könyvében Dr. Michael Greger orvos és nemzetközileg elismert közegészségügyi szakértő a világon valaha megjelent leghalálosabb kórokozók némelyikének az eredetébe ássa bele magát. A múltból egészen a mai napig követve az evolúciójukat dr. Greger az újonnan felbukkanó influenzát és a koronavírusokat állítja rivaldafénybe, miközben felderíti, honnan erednek ezek a kórokozók, és annak is utánajár, hogy milyen alapvető feltételek és jelentős emberi hozzájárulás fokozta halálos hatásukat, amivel magasabb, akár globális szintre léphettek.
Miközben a világ az új koronavírus 2019 – más néven COVID-19 – pusztító hatásával küzd, dr. Greger nemcsak arra világít rá, hogy mit tehetünk a saját és a szeretteink védelmében egy pandémia alatt, hanem arra is, hogy az emberi társadalomnak muszáj lépéseket tennie annak érdekében, hogy csökkentse a jövőben ránk leselkedő még súlyosabb katasztrófák valószínűségét.
„Ebben a könyvben azt írtam le, amit tudnod kell ahhoz, hogy megvédd magadat és a családodat a mostani veszélytől, ugyanakkor mélyebbre is ástam, a probléma gyökeréig, és felvetek egy alapvető kérdést: Hogyan lehetne eleve leállítani a pandémiás vírusok felbukkanását? Ha egyetlen gondolatot kell áthoznom a krónikus betegségek megelőzésével és visszafordításával kapcsolatos munkáimból, akkor az az, hogy – amikor csak tehetjük – az okot kell kezelnünk.”
Meggyógyulhat-e a beteg egy rosszul felszerelt, régimódi kórházban? Tényleg hatékonyabbak-e azok a modern egészségügyi intézmények, ahonnan pár nap után elbocsátják a pácienseket? Dr. Victoria Sweet két hónapra szerződött a San Franciscó-i Laguna Hondába, de több mint húsz évig maradt, mert a kórház varázslatos szellemisége rabul ejtette. Páciensei csodás gyógyulással járó vagy tragikus történetei azt a szemléletet idézik, amely szerint az idő még nem volt feláras, és a betegeket gondoskodó odafigyeléssel ápolták. A szerző mély együttérzéssel, lebilincselő stílusban ír a szenvedőkről, ugyanakkor finom humorral fogalmazza meg az „egészségügyi ellátórendszer” kritikáját: a hatékony gyógyítás titka az, ha van idő látszólag fölösleges, nem hatékony dolgokra.
A 19. század egyik legnagyobb hatású orvosa volt. Felfedezése anyák millióit mentette meg szerte a világon az értelmetlen haláltól. Élete és tragikus bukása mégis tele van titkokkal és ellentmondásokkal.
Karrierje legfontosabb pillanatában képtelen volt megszólalni. Amikor pedig végre küzdeni kezdett, maga ellen fordította Európa szinte teljes orvostársadalmát. Semmelweis dühe egyszerre bizonyult felszabadítónak és halálosnak.
Talán túl korán érkezett.
Talán túlontúl izgatottan, erőszakosan hirdette az igazát.
Sokan szerették volna semmissé tenni a felfedezését, és elpusztítani őt magát is. Végül ez utóbbi sikerült.
Mi ölte meg Semmelweist?
Ki ölte meg Semmelweist?
Gárdos Péter megrendítő regénye drámai választ kínál egy zseni életének máig megválaszolatlan kérdéseire.
© 2023 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.