Meggyógyulhat-e a beteg egy rosszul felszerelt, régimódi kórházban? Tényleg hatékonyabbak-e azok a modern egészségügyi intézmények, ahonnan pár nap után elbocsátják a pácienseket? Dr. Victoria Sweet két hónapra szerződött a San Franciscó-i Laguna Hondába, de több mint húsz évig maradt, mert a kórház varázslatos szellemisége rabul ejtette. Páciensei csodás gyógyulással járó vagy tragikus történetei azt a szemléletet idézik, amely szerint az idő még nem volt feláras, és a betegeket gondoskodó odafigyeléssel ápolták. A szerző mély együttérzéssel, lebilincselő stílusban ír a szenvedőkről, ugyanakkor finom humorral fogalmazza meg az „egészségügyi ellátórendszer” kritikáját: a hatékony gyógyítás titka az, ha van idő látszólag fölösleges, nem hatékony dolgokra.
Barát József és Kemenesi Gábor tizenhárom héten át beszélgetett, arról, hogy 2020 egyes hónapjaiban hogyan alakultak a járvány eseményei, a tudósok milyen válaszokat dolgoztak ki, és hogy mire számíthatunk 2021 őszén. A beszélgetéseket a könyvben megelőzi Barát József egy-egy írása arról, mi zajlott a társadalmi kulisszák mögött, hogyan változott meg az élet azokban az országokban, ahová éppen megérkezett a járvány.
Sok sikert kívánok a könyvhöz! – Ezt az üzenetet kapták a szerzők Karikó Katalintól, az mRNS-vakcina elvének kidolgozójától. A tudós, akinek kulcsszerepe volt a SARS-CoV-2 vírus elleni küzdelemben, részt vett a szöveg tökéletesítésében, a kéziratban számos részletet pontosított.
"Nem tudom letenni a könyvet, miután kiolvastam, csak nézek magam elé. Miről is van szó? Egy másfél éves hőstörténetről, a súlyos tüdőgyulladást kiváltó vírusról, egy száz éve nem tapasztalt járványról, a kommunikáció terjedési sebességéről vagy arról a minden akadályon csak azért Is átvergődő csudálatos mandarin tudósról, aki a hetedhét országokon, sőt az üveghegyen át is megtalálja azt a szent csodát, mit tudásnak nevezne magában, ha nem lenne – merthogy tudós – szerényebb ennél. Hőstörténet, akciófilm teljes mértékben online és sajnos real-time kiadásban, ami folyt. köv. felirattal szakad meg időnként. Harc a koronás vírusfamília eddigieknél gonoszabb utódjával, de harc a politikai oktroj ellen is.”
Falus András akadémikus előszavából
Pauline teljesen átlagos 15 éves lány volt: sportolt, az osztály legjobb tanulói közé tartozott, határozott elképzelései voltak a továbbtanulásról. Jelentéktelennek tűnő felfázással kereste fel a körzeti orvosát. Három év múlva már ízületi gyulladással, depresszióval, ételintoleranciával kezelték, betegségei miatt magántanuló lett. Állapota tovább romlott: 22 évesen lába lebénult, és epilepsziás rohamoktól szenvedett. Pauline története extrém, de nem egyedi példája a pszichoszomatikus megbetegedéseknek. Valójában mindannyiunkról elmondható, hogy elménk uralja a testünket. Elpirulunk, ha zavarba jövünk, kicsordul a könnyünk a nevetéstől - tehát testi reakciókkal is kifejezzük az érzelmeinket. Szélsőséges formában ugyanez állhat a megmagyarázhatatlannak tűnő betegségek hátterében is. A kérdés csupán ez: el tudjuk-e fogadni a pszichés okot a gyógyulás érdekében? Suzanne O'Sullivan neurológus, a pszichoszomatikus betegségek szakértője. Történetgyűjteményében zseniális nyomozómunkával deríti ki egy-egy rejtélyes betegség kiváltó okát, és magyarázza el az olvasónak e különös jelenség orvosi hátterét.
Magas szintű tudomány és briliáns humor egy könyvben amennyiben felmerült már Önben a kérdés, hogy miért alszunk el a vonaton és a repülőn egy pillanat alatt, hogy valóban okosabbak lesznek-e azok a kisbabák, akik Mozartot hallgatnak, vagy hogy miért viselnek a kamaszok folyamatosan fülhallgatót, akkor ez a könyv Önnek szól. Seth S. Horowitz egészen különleges kérdéssel foglalkozik: a hangok és az elme kölcsönhatásával. Miközben könyvében lenyűgöző humorral mutatja be a tudományos laboratóriumok és kutatók világát, szinte észrevétlenül avatja be olvasóját a neurológia, az agykutatás és a hangokkal foglalkozó tudományágak legújabb eredményeibe.
© 2022 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.