89 pont
Szilvási Lajos, az elmúlt évtizedek hazai sikerszerzőjének szerelmi története valójában két napló. Két fiatal, Tamara és Attila párhuzamosan írt naplója. Önmagukról, a másikról, egymásról, az érzéseikről és a bizonytalan jövőről. Önkéntelenül, s ezért őszintén vallanak arról, milyenek is egymás szemében, és milyen a szemükben a világ. Az Egymás szemében a szerző egyik legkedveltebb műve, a két fiatal története mellett egyben egy sajátos korrajz is a hetvenes évekről. Szilvási Lajos könyveit eddig több mint 10 millió példányban adták ki Magyarországon és külföldön. Szilvási olvasóinak zöme inkább a középkorúak vagy az idősebbek köréből kerül ki (nagy részük már évtizedek óta rajongó), de az Egymás szemében éppen a kivétel. Mivel a könyv két tizenéves történetéről szól, így érthető, hogy a mai fiatalok számára ez a legérdekesebb könyv az író életművéből. Több nagymama és nagypapa is ezzel az üzenettel ajándékozta az unokájának: tudod, ez volt a kedvenc könyvem, amikor annyi idős voltam, mint most te.
Szilvási Lajos egy nehezen elérhető regénye kerülhet az olvasók kezébe a Nem azért született… újbóli megjelenésével. Az Alinea Kiadó az elmúlt években már kiadta a szerző hiánycikknek számító – könyvaukciókon is csak ritkán forgó – művei közül a Középiskolások, a Riadó a tárnák felett, a Fény a hegyek között és a Csillaghullás című regényeit, most pedig a rajongók kérésének eleget téve sorra került a Nem azért született… is. A Budapest ostroma alatt játszódó regény főszereplője számára hirtelen felgyorsulnak az események. Egyszerre minden megváltozik. A Nem azért született... az új szerelemnek, a másokért tenni akarás vágyának, és a háború borzalmainak a könyve. Reméljük, hogy a hiánypótló kiadással egyre több rajongónak lehet teljes a gyűjteménye. Bízunk abban, hogy e könyv megjelentetésével örömet okozunk Szilvási Lajos máig széles rajongótáborának.
A Síp utcai albérlet egy jó képességű, sikeres fővárosi orvos életének sorsfordító állomása. Kelemen András csalódott a rendszerben, látszólag kiegyensúlyozott magánélete válságba jut, munkahelyén is problémákkal küzd. Az alkoholban talál csak bizonytalan kiutat. Egy naivan bájos fiatal lány felbukkanásával ébredő szerelem ad némi esélyt a továbblépésre. Szilvási Lajos egyik legnépszerűbb regénye emberközeli korrajz a hatvanas évekről. Az írása idején már lezárultak a megtorlások, de még várni kell az amnesztiára. A történetben ábrázolt jellemek, élethelyzetek, szituációk közelebb visznek a kiábrándultsággal terhelt kor megértéséhez, mely a túlélés iránti - bár félelemmel teli - remény időszaka.
Gyermeknek és felnőtteknek szóló egyetlen mese A kis herceg, a második világháborúban elpusztult s már klasszikusnak számító francia író remekműve. Története úgy indul, mint minden Saint-Exupéry-regény, egy repülőkalanddal, de ezúttal a bonyodalom nem a valóságban, hanem a költői képzelet világában folytatódik. Egy kisfiú jelenik meg a szerencsétlenül járt pilóta mellett a Szahara magányában, egy kisfiú egy másik bolygóról. S vele együtt feltündököl egy másik világ is, melynek embersége, tisztasága és szépsége sajnos már csak a költészet világából való. És Saint-Exupéry úgy beszéli el kis hercege történetét a maga icipi bolygóján, hogy mindnyájan fájdalmasan megáhítjuk azt az igazabb bolygót, s szívünkbe zárjuk az emberségben nagy kis herceget.
Úgy tekintettünk egymásra, mint a sportoló, a könnyűvérű csaj, a lógós, a színjeles stréber. Aztán egy nap felnéztünk az égre, és minden megváltozott. A tévé azt harsogta, hogy két hónapunk maradt, mielőtt a Radar nevű aszteroida eléri a Földet. Két hónapunk maradt, hogy megszabaduljunk a skatulyáktól, leszámoljunk korábbi énünkkel, és valami többé váljunk. Olyanná, ami megmarad a világvége után is. Két hónapunk volt arra, hogy végre igazán éljünk.
Tommy Wallach Brooklynban élő zenész és író. Irodalmi és nem irodalmi szövegei a McSweeney's, a Tin House, a Wired, a Salon és egyéb folyóiratokban olvashatók. Elnyerte a MacDowell-ösztöndíjat, és zenei EP-je jelent meg a Decca Recordsnál, de fellépett már a New York-i Guggenheim Múzeumban is. Az Akkor felnéztünk az első regénye. A szerzőt a tommywallach.com oldalon lehet becserkészni; ugyanitt olvashatók írásai, és meghallgathatók zenei szerzeményei is.
A huszonnégy éves Szepes Norbert évek óta járja Európát – amióta a sorsfonalát szövő Nornák segítségével meghozta a döntést, hogy vándoréletet fog élni. Csakhogy a világjárvány a pogány csavargót is kihívás elé állítja, így Norbi kénytelen lehorgonyozni Berlinben. De nincs oka panaszra: imádja a munkáját, a csajok körében is elboldogul, a lakótársa pedig a legjobb barátja. Norbi hiába különc és tetovált, Európa bulifővárosában nála furább szerzetek is megfordulnak; mint a félig buddhista zenész, Daxten, aki mágnesként vonzza a magyar fiút.
Ám Norbi régi szerelme, Farkas Míra Berlinbe érkezik, és felforgatja a mindennapjait: a lány rátalál a fiú gyenge pontjára, aminek köze van egy norvég zenekarhoz, az arctetoválásokhoz és a lengyel erdőkhöz. És miközben a járvány az utolsókat rúgja, egy megkerülhetetlen mozgalom is felüti a fejét, amely árnyékként telepszik Norbiékra. Hiába robban be az éjszakai élet, Berlin graffitivel telepingált falain olyan sorsdöntő változások hagynak nyomot, melyekről Norbi istene, Tyr többet tud, mint bárki más.
„Gólya, gólya, gyere haza, tavasz van, nem is tudnám elmondani szavakban, milyen érzés sétálni a szabadban.” Bujáki Lívia gyermekeknek írt verseit tartalmazza e kötet. A család tagjai, az évszakok, a játékok, az állatok, macskazene, kutyakedvencek, az ősz tündérei, Télapó és a karácsony, és persze maguk a kisgyermekek a főszereplői e gyengéd hangú, megható és felvidító, együtt skandálható verseknek. Pille A vers ritmus, s mint a pille, úgy repül be agyba, szívbe, és szívedben és eszedben ott cikázik egyre szebben, és körülfon egyre jobban, már szíved is arra dobban, és nem is megy messze tőled, és bejártok hegyet-völgyet, bárhová mész, mindig ott van, a szívedben, a nyomodban, és ha elhagy, visszatérhet, a vers ritmus, dallam, élet.
Az erdélyi származású írónőnek ez a remeklése a csaknem másfél évszázad előtti múltat idézi vissza.
Ekkor még az Ecsedi-láp mocsárvilága biztos menedéket nyújtott a darunak – meg a szabadságharc bukása után bujdosásra kényszerülő honvédeknek és a pandúrok elől rejtőzködő betyároknak is.
A darucsapat élete a mesében összeszövődik az itt rejtőzködő emberek életével. Költői színekkel, érzelemmel teli madárregény született, melyben az érdekes történet során észrevétlenül természetrajzi ismereteket is kap az ifjú olvasó.
A Gion-életmű harmadik kötete hat ifjúsági regényt tartalmaz. Ezek a következők: Engem nem úgy hívnak, Postarablók, A kárókatonák még nem jöttek vissza, Sortűz egy fekete bivalyért, Angyali vigasság, Zongora a fehér kastélyból. Összeállította és szerkesztette Füzi László, az életmű egyik legavatottabb szakértője, az életműsorozat gondozója. Az életműsorozat 3. kötetének előszavát Elek Tibor írta.
© 2023 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.