60 pont
A Hogy ne halj meg című könyv szerzőjének New York Times sikerlistás, kulcsfontosságú és időszerű munkája a pandémiát okozó vírusokról és arról, hogyan nézhetünk szembe velük.
Ezek a fertőző betegségek a tuberkulózistól a madárinfluenzán és HIV víruson át a koronavírusig közös eredettörténetre – az emberek állatokkal való érintkezésére – vezethetők vissza. Az állatokról emberre átterjedő, más néven zoonótikus betegségeket okozó kórokozók – mind a már korábban meglévők, mind az újonnan azonosítottak – fel-felbukkannak újra és újra a történelem során, és ezzel világszerte több millió emberhalált okozó járványokat és pandémiákat robbantanak ki.
Hogyan jönnek létre ezek a betegségek? És – ha van rá mód – hogyan állíthatjuk meg őket és halálos bevonulásukat az országainkba, otthonainkba és a szervezetünkbe? Hogyan éljük túl a járványokat? című könyvében Dr. Michael Greger orvos és nemzetközileg elismert közegészségügyi szakértő a világon valaha megjelent leghalálosabb kórokozók némelyikének az eredetébe ássa bele magát. A múltból egészen a mai napig követve az evolúciójukat dr. Greger az újonnan felbukkanó influenzát és a koronavírusokat állítja rivaldafénybe, miközben felderíti, honnan erednek ezek a kórokozók, és annak is utánajár, hogy milyen alapvető feltételek és jelentős emberi hozzájárulás fokozta halálos hatásukat, amivel magasabb, akár globális szintre léphettek.
Miközben a világ az új koronavírus 2019 – más néven COVID-19 – pusztító hatásával küzd, dr. Greger nemcsak arra világít rá, hogy mit tehetünk a saját és a szeretteink védelmében egy pandémia alatt, hanem arra is, hogy az emberi társadalomnak muszáj lépéseket tennie annak érdekében, hogy csökkentse a jövőben ránk leselkedő még súlyosabb katasztrófák valószínűségét.
„Ebben a könyvben azt írtam le, amit tudnod kell ahhoz, hogy megvédd magadat és a családodat a mostani veszélytől, ugyanakkor mélyebbre is ástam, a probléma gyökeréig, és felvetek egy alapvető kérdést: Hogyan lehetne eleve leállítani a pandémiás vírusok felbukkanását? Ha egyetlen gondolatot kell áthoznom a krónikus betegségek megelőzésével és visszafordításával kapcsolatos munkáimból, akkor az az, hogy – amikor csak tehetjük – az okot kell kezelnünk.”
Miben hasonlítanak a drogelvonás tünetei egy összetört szívre? Hogyan tanulhat meg egy vak ember a nyelvével, vagy egy siket a bőrével látni? Miért látták az emberek az 1980-as években enyhén pirosas árnyalatúnak a könyvoldalakat? Lehetséges-e, hogy egyszer majd úgy vezérelünk egy robotot, ahogyan az ujjainkat mozgatjuk? Miért álmodunk éjjelente, és mi köze van ennek a Föld forgásához?
Ezekre a kérdésekre a válasz a szemünk mögött rejtőzik. A bolygónkon valaha létrejött legnagyszerűbb technológia az a másfél kilós szerv, amely a koponya üregében helyezkedik el.
Ez a könyv nem egyszerűen arról szól, hogy mi az agy, hanem arról, hogyan működik.
Az agy varázslata nem azokban a részekben található meg, amelyekből felépül, hanem annak módjában, ahogyan ezek a részek elektromos, élő szövetként szüntelenül újrarendezik kapcsolataikat.
Az élő agy bemutatja az Eagleman saját laboratóriumában évtizedek óta folyó kutatások eredményeképpen született felfedezéseket a szinesztéziától az álmodáson keresztül a testünkön viselhető neurotechnológiai eszközökig, amelyek forradalmasítják mindazt, amit az érzékelésről eddig gondoltunk.
Pauline teljesen átlagos 15 éves lány volt: sportolt, az osztály legjobb tanulói közé tartozott, határozott elképzelései voltak a továbbtanulásról. Jelentéktelennek tűnő felfázással kereste fel a körzeti orvosát. Három év múlva már ízületi gyulladással, depresszióval, ételintoleranciával kezelték, betegségei miatt magántanuló lett. Állapota tovább romlott: 22 évesen lába lebénult, és epilepsziás rohamoktól szenvedett. Pauline története extrém, de nem egyedi példája a pszichoszomatikus megbetegedéseknek. Valójában mindannyiunkról elmondható, hogy elménk uralja a testünket. Elpirulunk, ha zavarba jövünk, kicsordul a könnyünk a nevetéstől - tehát testi reakciókkal is kifejezzük az érzelmeinket. Szélsőséges formában ugyanez állhat a megmagyarázhatatlannak tűnő betegségek hátterében is. A kérdés csupán ez: el tudjuk-e fogadni a pszichés okot a gyógyulás érdekében? Suzanne O'Sullivan neurológus, a pszichoszomatikus betegségek szakértője. Történetgyűjteményében zseniális nyomozómunkával deríti ki egy-egy rejtélyes betegség kiváltó okát, és magyarázza el az olvasónak e különös jelenség orvosi hátterét.
"Dr. Császár-Nagy Noémi könyve, úgy érzem, hogy egy nagyon komoly tanösvény mindazok számára, akik gyereket vállalnak, az élet mellett döntenek.
Világosan, közérthetően, mondhatni használati utasítást ad azoknak, akik tudatosan a családalapítás, a gyermekvállalás mellett döntenek.
Hiánypótló, nagyon fontos könyv." (Böjte Csaba)
Ez a könyv korunk legnagyobb közegészségügyi veszedelméről szól, részletesen ismerteti az új vírus történetét a kínai felbukkanásától a világméretű, gyors terjedéséig.
Dr. Michael Mosley tudományos író, újságíró a legújabb tudományos felfedezések alapján lebilincselően mutatja be a járványt okozó koronavírus titkait, a terjedését, a test megfertőzését és azt, hogy immunrendszerünk hogyan próbálja leküzdeni. Elismert tudományos szakértők bevonásával avat be a kezelés, valamint a biztonságos és hatékony vakcina – amely végül is az egyetlen módja a vírus leküzdésének – kifejlesztéséért folyó küzdelem részleteibe.
A Covid19-vírusról szóló tények birtokában jobb helyzetbe kerülhetünk önmagunk és családunk megvédésére, és a világ kezdhet újra nyitottabbá válni.
A helyes étkezés, a jó alvás, a rendszeres testedzés és a megfelelő stresszkezelés életfontosságú testünk és védekezési rendszerünk számára, hogy a leghatékonyabban küzdhessünk meg a vírussal. Ezeken a területeken dr. Mosley már világhírt szerzett magának, tudományos alapú, gyakorlatias tanácsaival.
© 2023 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.