ÁRKÖTÖTT
i
Várható megjelenés kb. 2025.01.31.
„A »teremtő rombolás« kifejezés jól érzékelteti a kapitalizmus lényegét alkotó ellentmondást: a teremtés innovációt, növekedést és jólétet hoz, míg az általa megkövetelt rombolás ellenállást és stagnálást szül. Philippe Aghion, Céline Antonin és Simon Bunel élen járnak e hatás-ellenhatás történetének feltárásában és megértésében. Meglátásaik alapvető fontosságúak, ha vissza akarjuk állítani a növekedést a mai, megtorpanó kapitalizmusban.” – Angus Deaton, Nobel-díjas közgazdász
A teremtő rombolás az a folyamat, melynek során az új innovációk folyamatosan elavulttá teszik a meglévő technológiákat és tevékenységeket, és az újonnan létrehozott munkahelyek felváltják a meglévőket.
Ez a könyv egy több évtizedes tudományos kutatási programon alapul. A közgazdász szerzők bőséges szakirodalomra és elemzésre támaszkodva egyszerre vizsgálják a gazdasági jólét eredetét és mutatnak utat a kapitalizmus jövőjéhez. Könyvükkel meghívják az olvasót, hogy a teremtő rombolás tükrében gondolja át a növekedés történetét és rejtélyeit, illetve kérdőjelezze meg a hagyományos bölcsességeket.
Miért teremt a technológiai forradalom és az automatizálás több munkahelyet, mint amennyit megsemmisít? Hogyhogy nem zárja ki egymást a verseny- és az iparpolitika? Miért nem az adóztatás az egyetlen módja a növekedés igazságosabbá tételének? Miért nem mérik megfelelően a növekedést? Miért nem elkerülhetetlen a tartós stagnálás? Miért nem nélkülözhetetlen lépés az iparosítás a fejlődési folyamat során? Miért nem a szén-dioxid-adó a zöldebb növekedés egyetlen eszköze? Miért nem árt az egészségnek és a boldogságnak a teremtő rombolás, ha megfelelő közpolitikát alkalmazunk? Miért van szükség az innovációhoz a piacra, az államra, de a civil társadalom aktív közreműködésére is?
E kiadvány célja az, hogy az innováció és a növekedés gazdaságtanával kapcsolatos legújabb kutatások a szakmán kívül hozzáférhetővé váljanak a tájékozódni vágyó, ám előzetes tudással nem rendelkező nagyközönség számára is.
kiadó
megjelenés
2025-01-31
hossz
496 oldal
műfaj
nyelv
magyar