25 pont
Bizonyára ismered Murphy törvényét, hogy "Ami elromolhat, az el is romlik". Nem egyszer tapasztalhatjuk életünk során, hogy ez mennyire igaz. Sokszor érezhetjük, hogy összeesküdtek ellenünk ott fent, és semmi sem sikerül úgy, ahogy azt elterveztük. Például, minél inkább sietünk valahová, annál valószínűbb, hogy minden külső tényező hátráltatni fog bennünket. Az a busz, ami hamarabb szokott érkezni, most később érkezik. Ahol a hét összes napján nincsen dugó, ott ez egyszer biztos, hogy megáll a forgalom, és még folytathatnánk az eseteket.
De hogyan működik mindez a futóknál? Ők milyen Murphy törvényekkel kénytelenek szembesülni?
1. Akkor, amikor rá kell venni magukat a futásra: Kezdők, Újrakezdők, Fogyni vágyók kezdeti nehézségei
2. Akkor, amikor új felszereléseket kell beszerezniük: Cipők, Ruhák, Vásárlás, Akciók
3. Akkor, amikor az egyes belső elemekkel kell felvenniük a harcot: Táplálkozás, Lelki kérdések
4. Akkor, amikor a különböző külső tényezőkkel kell megküzdeniük: Terepek, Emberek, Kutyák
5. Akkor, amikor az edzővel, vagy az edzőtársakkal való viszonyukkal akadnak nehézségeik, vagy éppen edzőtáborban vannak.
6. Akkor, amikor különböző versenyeken indulnak: Pálya, Mezei, Tömegfutó
7. Vagy éppenséggel akkor, amikor futó kalandokba keverednek egymással, azaz szerelmi életet élnek. Ismerkedés a futópályákon: Párkapcsolatok
A valóság előbb vagy utóbb mindenkire csapást mér. A veszteség, betegség, árulás vagy más szerencsétlenség váratlanul érkezik, és alapjaiban rengeti meg az életünket.
A legtöbben rendkívül rosszul viseljük ezeket a nehézségeket. Eluralkodnak rajtunk a fájdalmas gondolatok, érzések, emlékek és fizikai reakciók. Mindezek a viselkedésformák teljesen normálisak, ám rendszerint tovább nehezítik a helyzetet.
Mindannyian tudjuk, hogy nincs ráhatásunk arra, ami a múltban történt, és arra sem, ami a jövőben történni fog. Nem létezik olyan mágikus módszer, amellyel egy csapásra megszüntethetjük a fájdalmas érzéseket vagy gondolatokat. De arra van ráhatásunk, amit teszünk – itt és most. Első lépésként erre kell összpontosítani az energiánkat és a figyelmünket. Ez az első lépés a valóság csapásainak túléléséhez: nyerjük vissza a cselekedeteink feletti ellenőrzést.
Ha ilyen pillanatokban kézbe vesszük ezt a bölcs könyvet, nemcsak nyugalmat ad, hanem ennél sokkal többet tesz: stabil alapot teremt, vezet és segít a fejlődésben.
Segít megérteni az üzenetet, amit a fájdalom közvetít számunkra.
A három nagyobb egységből álló könyv az elfogadás és elköteleződés terápia (ACT) szemléletmódján alapul. Segítségével, sokkal hatékonyabban birkózhatunk meg a szerencsétlenségekkel, a veszteségekkel és a válságokkal:
- Az Átcsoportosítás megtanítja, hogyan „szedhetjük össze” magunkat egy tragédia vagy válság után.
- Az Újjáépítés bemutatja, hogyan építsd újjá az életedet, kis lépésekkel, egyik a másik után.
- Az Újratöltés leírja, miként szerezd vissza a lendületedet és az életerődet, és hogyan értékeld, amit az élet még nyújtani tud.
Elviselni a fájdalmat nem könnyű – elfogadni sokkal nehezebb. Értékelni és megbecsülni pedig a legeslegnagyobb kihívás. De lehetséges.
Dr. Russ Harris orvos és pszichoterapeuta, az elfogadás és elköteleződés terápia (ACT) egyik vezető szaktekintélye. Számos könyv szerzője, A boldogságcsapda című kötete egymillió példányban fogyott el világszerte.
Többféleképpen is lehet több embert szeretni. A Nyitott szívvel több kapcsolatban (amelyből angol nyelven immár 50 000 példánynál is több talált gazdára) rávilágít, hogyan növekszik az emberekben a monogámia biztonságos, felelősségteljes alternatívái iránti igény.
Sokak számára a többszerelműség, azaz a poliamoria nyújt élhető megoldást. Franklin Veaux és Eve Rickert kutatásukat személyes élmények alapján szerzett tapasztalataikkal színesítik, tanító jellegű magyarázataikat pedig nehezen megszerzett bölcsességgel ötvözik. A sikereikről és kudarcaikról készült szívszorító beszámolók egyaránt felbecsülhetetlen értékűek kezdők és veteránok számára. A poliamoria személyes és interperszonális küzdelmekkel jár. Hogyan működik a bizalom és az átláthatóság olyan kapcsolatokban, ahol egy vagy több ember a jelenlegi kapcsolatán kívül aktívan keresi a szexet és/vagy a romantikát? Hogyan adjunk hangot a bizonytalanság és a féltékenység érzésének anélkül, hogy akaratlanul akadályoznánk partnerünk más kapcsolatait?
A Nyitott szívvel több kapcsolatban arra biztatja olvasóit, hogy szerezzék vissza szuverenitásukat, beszéljenek igényeikről, és legyenek ők maguk saját idejük, érzéseik és határaik urai. Segít megbirkózni azokkal az elméleti és hétköznapi akadályokkal, amelyek a szeretetet, a szerelmet és a társas együttlétet biztosító élet kialakítása során felmerülnek.
„A könyv nem a térkép, hanem az iránytű szerepét tölti be. Megmutatja, hogy a részletes megbeszélések, a saját érzelmeinkért és döntéseinkért vállalt felelősség, a partnereink iránti tisztelet és a segítőkész empátia eredményezhet erős, élénk és kielégítő kapcsolatokat.”
dr. Szilágyi Vilmos
Az intim találkozás két ember között a legfontosabb élmények egyike. Hosszú, nehéz út után jön létre, ha egyáltalán létrejön, és sok öröm, esetleg tartós vagy átmeneti boldogság forrása lehet. Ezért is fontos számba venni, beszélni, írni, levelezni róla. Ez a könyv az intim találkozásélmény átéléséről ad kivételes helyzetképet a közöttünk élő hétköznapi emberek szemszögéből.
A levelekből gigászi kompromisszumkészséggel rendelkező nő képe bontakozik ki. Olyan nőé, aki hosszú távú célok érdekében még személyisége autonómiájának feladásával is képes a számára fontos férfi megtartására. Gazdag fantáziavilágukban megalkotják álmaik férfiját, és a sok csalódás után az első kedves, udvarias hang gazdájára vetítik képzeletük lovagját, hogy aztán újabb csalódás érje őket. Ha egy hétig minden rendben van a férfival, azt hiszik, ez örökké így marad.
A férfiak sértődékenyek és félnek a nőktől. De legalábbis vonakodnak határozott lépéseket tenni a nők felé. Ha csak szavakról, ügyes szófűzésről, kétértelmű célzásokról, verbális erotikáról van szó, elemükben vannak. De ha a tettek mezejére kell lépniük, meghátrálnak. Hajlamosak a kapcsolat eltussolására, elrejtésére a világ szeme elől. Sokszor egyfajta fantomfiguraként fel- és eltűnnek a nő életében. Soha sem lehet biztosan tudni, lehet-e rájuk számítani vagy sem.
Miért van az, hogy a sikeres emberek az utolsó pillanatig halogatják a teendőiket? A szegények mindig szegények maradnak? Mi az oka, hogy bizonyos szervezetekben állandó tűzoltómunka folyik? Miért olyan nehéz a magányosoknak új kapcsolatot létesíteni? Első pillantásra nem sok összefüggés fedezhető fel e kérdések között. Ám Sendhil Mullainathan és Eldar Shafir bebizonyítja, hogy mindegyik probléma abból a gondolkodásmódból fakad, amelyet a szűkösség kényszerít ránk. A szűkösség mindenkiben, akinek a szükségesnél kevesebből kell gazdálkodnia, hasonló mentális állapotot idéz elő. A viselkedéstudomány és a közgazdaságtan legújabb kutatási eredményeit felhasználva a kötet szerzői feltárják, miképpen szűkítheti be látókörünket és torzíthatja döntéseinket az az állapot, amikor a kelleténél kevesebbel rendelkezünk pénzből, élelmiszerből vagy időből. Ha rászánjuk magunkat, és a szűkösség által meghatározott stratégiák jegyében kezdünk gondolkodni, elégedettebben és sikeresebben szállhatunk szembe a modern élet kihívásaival.
Ismerjük vagy nem ismerjük, elismerjük vagy sem Sigmund Freudot – nélküle és pszichoanalitikus iskolája nélkül a lélektan nem fejlődött volna olyanná, amilyennek ma tapasztaljuk. Számtalan gyakorlati esetből, megfigyelésből levont általános következtetéseit rögzíti ez a kis kötet, amely három „értekezést” (tanulmányt) tartalmaz a legizgalmasabb tárgykör, a szexualitás témájában. Az első A nemiség tévútjai címet viseli. Ebben mai szemmel is kivételesen tárgyilagos modorban fejti ki a kérdés természetes vagy kóros vetületét – mennyiben változat, mennyiben betegség. Második és harmadik értekezése a gyermeki és a serdülőkori szexualitást elemzi. Sok, ma már közkeletűvé vált fogalom kap itt először világos értelmezést (szorongás, elfojtás, szublimáció stb.) A könyvben csupán egy kis szeletét látjuk Freud világának, ahogyan azt 1905-ben megfogalmazta. 1915-ben már a magyar olvasó is hozzáférhetett, dr. Ferenczi Sándor közérthető, gördülékeny fordításának köszönhetően, aki nem csupán kiválóan ismerte a freudi életművet, hanem közvetlen munkatársa is volt a professzornak.
© 2023 DiBookSale Zrt. Minden jog fenntartva.