Fantasy könyvek a DiBook kínálatában

A fantasy, vagy fantasztikus irodalom egy epikai műfaj, melynek legfontosabb jellemzője, hogy mindig van benne valami természetfeletti. Játszódhat egy kitalált világban (A gyűrűk ura, A jég és tűz dala) vagy a valódiban (Harry Potter), de valami misztikumra, természetfeletti lényekre, vagy varázslatra mindig számíthatunk. Ezek az elemek lehetnek teljesen újak, melyek az író képzeletében születnek, de a fantasy regények gyakran merítenek a mondavilágból, mitológiából vagy akár a vallásokból is. A műfajon belül számos kategória létezik, melyek között mindenki megtalálhatja a neki való regényt: nézz szét te is e-könyveink és hangoskönyveink között!

Mi jellemzi a fantasy könyveket?

A fantasy regények leggyakrabban a múltban vagy egy elképzelt jövőben, esetleg egy alternatív jelenben vagy egy teljes mértékben kitalált, kortalan világban játszódnak. 

Általános jellemző, hogy a főszereplő és társai valamilyen nagyszabású, a jó és a rossz között lezajló harc fontos részei; természetesen ők állnak a jó oldalán, leggyakrabban otthonuk, országuk védelmében kell kiállniuk a kezdetben sokkal erősebbnek tűnő gonosszal szemben. Az utóbbi évtizedekben aztán már olyan regények is születtek, ahol nem minden ennyire fekete-fehér, George R. R. Martin A tűz és jég dala ciklusában például a legtöbb szereplőt nem lehet egyszerűen jóként vagy rosszként aposztrofálni.

A történet szinte mindig egy főszereplő (és társai) köré épül; ő általában egy egyszerű kisember, akiről aztán kiderül, hogy így is képes nagy dolgokat véghez vinni, jó példa erre a Gyűrű ura trilógia Zsákos Frodója. Gyakran előfordul az is, hogy ahogy a történet előrehalad, a főhősről is kiderül, hogy különleges, varázslatos képességekkel rendelkezik, melyeket folyamatosan megtanul kezelni és az ügy érdekébe állítani. 

Mivel ezek a regények karakterközpontúak – annyira, hogy sokszor az egész történetet a főszereplő szemszögéből olvassuk –, nagyon fontos a személyiség részletes bemutatása. Az olvasó így könnyen azonosul a szereplővel, akinek történetéből folyton újabb részleteket szeretne megismerni. 

A fantasy regényekre jellemző a hátteret képező világ részletes kidolgozása, melyre a legjobb példa ismét csak a Gyűrűk ura, hiszen J. R. R. Tolkien nemcsak Középföldét alkotta meg, de az egyes fajok komoly, teljesen kidolgozott történelmet és nyelvet is kaptak. De más műveknél is nagy energiát fektet az író abba, hogy bemutassa olvasóinak az általa elképzelt világ működését, az ott élő embereket vagy éppen lényeket. 

Ez a jellemző az olvasók részéről már komoly elvárás is, nem véletlen, hogy az igazán népszerű fantasy-írók kiváló képzelőerővel vannak megáldva. A könyveikből megismerhetjük egy idegen világ gazdaságát, a politikai irányvonalakat, a vallást és az ott élők közötti hierarchiát is. Nem meglepő tehát, hogy egy ilyen világ kidolgozásában rengeteg munka van, éppen emiatt a fantasy regények nagy része több kötetből áll: nem ritkák a három, öt de akár tíz – vagy ennél is több – könyvből álló sorozatok is.

De miért is szeretjük őket?

A fantasy könyvek kikapcsolnak és szórakoztatnak, elvonják figyelmünket a való világ problémáiról, melyek egy poszt-apokaliptikus társadalom részletes leírása és a folyamatos halálos veszedelem után talán már nem is tűnnek annyira komolynak. 

Ezek a regények megdolgoztatják a képzelőerőnket, hiszen soha nem látott lényeket, természetfeletti képességekkel rendelkező szereplőket kell magunk elé képzelnünk. Emellett szurkolunk a főszereplőnek, aki számos nehézségen és tragédián megy keresztül, amíg végül célhoz ér. Mivel egy ilyen hosszú úton kísérjük végig, néhány kötet után már úgy érezzük, hogy valóban jó ismerősök vagyunk. Talán egy kicsit még irigyeljük is őt, hiszen ki ne szeretné hősként megmenteni az egész világot? 

Nem utolsó szempont az sem, hogy a fantasy könyvek sokszor olyan szociális vagy éppen etikai kérdéseket dolgoznak fel, melyek valójában a mi társadalmunkban felmerülő problémákra reflektálnak. Találkozunk itt rasszizmussal, szexizmussal, elnyomással és sok egyéb olyan helyzettel, ami a mindennapokban sem ismeretlen előttünk. Ezekből a könyvekből tehát észrevétlenül tanulhatunk egy kis empátiát, amit aztán jó eséllyel a saját életünkben is kamatoztatni fogunk. 

A fantasy könyvek kategóriái

A fantasy regényeket természetesen tovább kategorizálhatjuk. Az egyik legkedveltebb kategória az epikus fantasy, melyben a szereplők közösen összefogva küzdenek egy magasztos célért, a rengeteg megpróbáltatás ellenére pedig a dolgok végül – általában – jól alakulnak; jó példa erre a már többször említett Gyűrűk ura trilógia. 

A heroikus fantasy regényekben a közös cél helyett elsősorban a főbb szereplőket, az ő jellemfejlődésüket követhetjük végig: a kategória kedvelői biztosan nem csalódnak majd Anthony Ryan lebilincselő regényében, a Tűzkirálynőben. 

Azoknak, akik nem riadnak vissza a sötét, negatív hangvételű, véres és horrorisztikus elemeket is felvonultató (fantasy)valóságtól, jó szívvel ajánljuk a dark fantasy regényeket, például Mark Lawrence sorozatait. 

A vámpírok, vérfarkasok, boszorkányok és hasonló lények izgalmas történeteinek kedvelői számára készülnek az urban fantasy regények, melyek között is kiemelkedő alkotás Szergej Lukjanyenko Őrség-sorozata. Ha pedig valaki az izgalom mellett még szerelemre és erotikára is vágyik, nézzen körül a romantikus fantasy könyvek között. 

Miért válaszd a DiBook e-könyveit?

A DiBooknál értékeljük és sokra tartjuk az olvasás élményét, azonban odafigyelünk az olyan problémákra is, mint a felhalmozott könyvek miatti helyhiány és a környezetvédelem. Úgy véljük, hogy az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért a digitális könyvek olvasásával is sokat tehetünk, ezért kínálatunkban gyakorlatilag minden témában találhatsz köteteket. 

A fantasy rajongók számos kategóriában válogathatnak e-könyveink között, emellett pedig folyamatos akciókat kínálunk, csomagajánlatainkban pedig témák szerint csoportosítva találhatod meg az egyes köteteket. Nézz szét kínálatunkban, ahol biztosan megtalálod a számodra tökéletes fantasy regényt!