ISBN-szám igénylése: kötelező lépés
Amire mindenképpen szükséged lesz, az az ISBN-szám. Az e-könyved csak ennek birtokában kerülhet kereskedelmi forgalomba. Ennek igénylése e-mailben a legegyszerűbb, és érdemes két-három munkanapot rászánnod. Az alábbi oldalon mindent megtalálsz hozzá, beleértve az e-mail címet és a kért adatokat is: ISBN igénylés az OSZK-nál.
Az e-könyv tördelésének menete Wordben
Ha már tökéletes állapotba hoztad a szöveget, létre kell hoznod azt a formát, amit később látni szeretnél. A profik (általában) az Adobe InDesignnal dolgoznak, mi azonban egy ennél sokkal gyakrabban használt programot fogunk górcső alá venni, méghozzá a Microsoft Wordöt. Ugye, hogy ismerős? Valószínűleg pont ebben írtad meg a kéziratodat. A tördelésre azonban olyan speciális szabályok vonatkoznak, amik miatt biztos, hogy ismét végig kell majd görgetned a szöveget.
Az e-könyv tördelése és a nyomtatott könyveké eltér egymástól. Mivel itt nagyrészt folyó szöveggel dolgozunk, amiknek az oldaltörését az e-könyvolvasók maguk végzik, más-más betűméretet használnak, amelyeket gyakran az olvasó is átállíthat, és így tovább, ezért ezúttal kifejezetten rossz ötlet az automatikus elválasztást használnod. Az oldalak méretéhez sem kell hozzányúlnod, az A4-es méret és a 2,5 centis margó tökéletesen megfelel.
Az e-könyved első oldala minden esetben legyen a borítód! Illeszd be a képet úgy, hogy lehetőleg teljesen kitöltse az első oldalt, de ne legyen levágva belőle. Ne torzítsd!
A következő oldalon csak az író és a cím szerepeljen, lehetőleg ugyanazzal a betűtípussal, mint a borítón.
A harmadik oldalra a könyv adatai kerülnek: felírhatod az író valódi nevét egy © címkével ellátva, ha akarod, akkor itt írhatod fel a borítótervező, a szerkesztő és a korrektor nevét, valamint a legfontosabb, hogy ide tartozik az ISBN szám is. Ez az oldal általában középre van rendezve, de egyelőre csak egy sima, formázás nélküli szöveg legyen, mert ahhoz, hogy az e-könyvolvasók jól kezeljék a szövegedet, a megszokottól eltérő módszerrel fogjuk formázni a szövegeket. (Bár, ha igazán profi vagy, akkor lehet, hogy már írás közben is a stílusokkal formáztad?)
Először is minden fejezet, és egyéb szöveg elé érdemes tenned egy oldaltörést (Ctrl-Enter), hogy a fejezetek elkülönüljenek egymástól. Máshol azonban ne legyen oldaltörés, és lehetőleg minél kevesebb üres entert használj!
A Word kezdőlapján látod a stílusokat. Normál, Nincs térköz, Címsor 1, satöbbi. Ezeket jobb gombbal kattintva módosíthatod is – válaszd ki a neked tetsző és a könyvhöz is illő betűtípust! A törzsszöveget mindig a „Normál” stílussal formázd, a fejezetcímeket a Címsor 1, Címsor 2-vel, a többi beékelt, másképpen formázott szövegre – ideértve a dőlt betűt is – pedig használd az Idézetet, vagy a Kiemelések egyikét. Görgesd végig többször is a teljes e-könyvet, mielőtt véglegesítenéd! Olyan legyen, amilyet te is szívesen elolvasnál.
A könyv elejére ajánlás, a könyv végére köszönetnyilvánítás kerülhet. Tartalomjegyzéket ezúttal felesleges létrehoznod, mert a legtöbb e-könyvolvasó a helyesen használt Címsorokból automatikusan létrehozza majd a tartalomjegyzéket.
És ha már a könyöködön jön ki a tördelés folyamata, órákig molyoltál vele és már nem találsz benne hibát, akkor végre kijelenthető, hogy kész vagy. Már csak az a fontos, hogy .docx formátumban mentsd el a szöveget, és zárd be, mielőtt konvertálni kezded! Ezt ugyanis egy másik programmal fogjuk végezni.
.epub fájl konvertálása Calibre-rel
A .epub létrehozásához többféle programot használhatsz, most azonban egy ingyenesen elérhető programot fogunk használni – lehet, hogy éppen ezt használod e-könyvolvasásra a számítógépeden? Ez a Calibre, amit innen tudsz letölteni: https://calibre-ebook.com/
A program tartalmaz magyar nyelvű menüt, a használata kényelmes és egyszerű, itt azonban mutatunk néhány tippet, hogy hogyan készítsd el a saját .epub fájlodat:
Első lépésként a Könyvek hozzáadásával add hozzá a véglegesített .docx fájlt! Utána pedig kattints a Könyvek konvertálása menüpontra! A kimeneti formátum legyen .epub. Jobb oldalt töltsd ki az adatokat – Cím, alcím, sorozat, stb. Az oldalsó, nagyobb üres mezőbe kerüljön az e-könyved fülszövege! Ha a borítókép jól szerepel a fájlban, akkor automatikusan meg fogja jeleníteni neked – ha nem jól szerepel, akkor pedig a főoldalon kicserélheted.
Minden további beállítás valószínűleg jó úgy, ahogy telepítetted – azonban a jobb oldali menükön végighaladva finomíthatod a beállításokat is. A Kinézetben beállíthatod a betűtípust, a Tartalomjegyzék menüpontban finomíthatod az e-könyved tartalomjegyzékét. A legfontosabb azonban, hogy az Epub kimenet menüpontban pipáld ki a „Nem SVG borító”-t – így minden felület jól fogja megjeleníteni az e-könyved borítóját.
A konvertálás csak a legritkább esetekben sikerül egyből. Ha elkészültél, akkor nézd át a kész fájlt, és ha szükséges, finomíts a beállításokon! Azt is fontos figyelembe venni, hogy a Calibre nem szövegszerkesztő program – ha valamit, akár egy oldaltörést is módosítanál a szövegeden, akkor azt inkább a Wordben tedd meg!
És végül, amikor már a harmadik-negyedik verziónál tartasz, nézd meg egy másik felületen is! Legyen ez e-könyvolvasó, tablet, telefon, vagy bármilyen eszköz bármelyik programja. Ha ez is úgy jeleníti meg, ahogyan te is látni szeretnéd, nyert ügyed van.
Az e-könyv tördelése és konvertálása nagy odafigyelést igényel és bármikor el lehet vele tölteni fél napot, de a DiBooknál bízunk benne, hogy könnyedén fogod venni ezt az akadályt! És ezúttal engedd meg, hogy gratuláljunk! Az e-könyved megjelenésre kész!