Szűrés

Böngészde
Kedvezmény
Futó akciók
Kategória(több választható)
Alkategória
Ár
Megjelenés
Kiadó
Sorozatok
Műfaj
Nyelv
Szerzők
Sorrendezés
  • Akciós termékek elöl
  • Cím szerint növekvő
  • Cím szerint csökkenő
  • Szerző neve szerint növekvő
  • Szerző neve szerint csökkenő
  • Megjelenés szerint növekvő
  • Megjelenés szerint csökkenő
  • Ár szerint növekvő
  • Ár szerint csökkenő

Értékeld elsőként

3200 Ft

160 pont

Néma madár

Értékeld elsőként

3490 Ft

175 pont

A hipnotizőr

Értékeld elsőként

4590 Ft

230 pont

Hét négyzetméter

Értékeld elsőként

3290 Ft

165 pont

25%

Értékeld elsőként

3090 Ft

2317 Ft

A rejtély kulcsa

Értékeld elsőként

2990 Ft

150 pont

Lápvidék

Értékeld elsőként

2990 Ft

150 pont

Banner image

Nem vagyok Miriam

Értékeld elsőként

2790 Ft

140 pont

Védtelenül

Értékeld elsőként

2390 Ft

120 pont

Aludj csak, kicsim!

Értékeld elsőként

2390 Ft

120 pont

A bagoly röpte

Értékeld elsőként

2390 Ft

120 pont

Post mortem

Értékeld elsőként

2390 Ft

120 pont

A jó farkas

Értékeld elsőként

2590 Ft

130 pont

Üvegtestek

Értékeld elsőként

2390 Ft

120 pont

Narcotica

Értékeld elsőként

2390 Ft

120 pont

Mementó

Értékeld elsőként

2390 Ft

120 pont

Mielőtt igent mondasz

Értékeld elsőként

4199 Ft

210 pont

Boldog új év

Értékeld elsőként

3499 Ft

175 pont

Kövesd a pillangót!

Értékeld elsőként

2999 Ft

150 pont

A kategóriáról:

Hátborzongató és izgalmas skandináv krimik a DiBook kínálatában

A krimi hosszú évtizedek óta rendkívül népszerű műfaj. Alkategóriái közül az utóbbi években kétségtelenül a skandináv krimik tettek szert a legnagyobb népszerűségre, nem is véletlenül. Ezek a történetek izgalmasak, letehetetlenek és van bennük egy olyan megfoghatatlan, sötét hangulat, melyet más szerzők valamiért képtelenek megteremteni: úgy tűnik, azokban az országokban, ahol híresen békések az emberek, sokkal ijesztőbb történetek születnek, mint máshol. Aki legalább egy regényt elolvasott, tudja miről beszélünk, lássuk tehát, mit érdemes tudni erről az igazán egyedi műfajról!

A krimi

A krimi mint önálló műfaj már a 19. század óta borzolja a kedélyeket: Edgar Allan Poe ekkor, pontosabban 1841-ben írta meg a Mourge utcai kettős gyilkosság című novelláját, melyet ma már a detektív regények őseként tartunk számon. Őt követte aztán Sir Arthur Conan Doyle és Agatha Christie, mára pedig a krimi műfaján belül számos alkategóriában könyvek ezrei közül válogathatunk. 

De miből is áll egy jó krimi? Egységes, minden egyes regényre illő sémát persze nem lehet felállítani, általánosságban azonban meg tudjuk határozni a műfaj jellemzőit. A krimi általában egy bűnténnyel – gyakran egy gyilkossággal – és annak felderítésével foglalkozik: a regény olvasása során megismerjük a bűncselekményt, annak hatását az áldozatra és hozzátartozóira, majd szép lassan kirajzolódik előttünk az elkövető jellemrajza, motivációi és az elkövetés pontos körülményei. 

Ami pedig soha nem maradhat ki, az maga a protagonista: a rendőr, az amatőr nyomozó esetleg egy kutató, szakértő vagy bárki más aki intelligens, elhivatott és mindent képes feláldozni annak érdekében, hogy az elkövetőt leleplezze. Fontos az is, hogy a történet általában realisztikus környezetben játszódik, hiszen a cél az, hogy elhiggyük: ez velünk is bármikor megtörténhet.

A klasszikus detektívregény mellett ma már léteznek misztikus történetek, ahol valamilyen természetfeletti jelenlétre is számíthatunk; vannak félelmetes thriller és horror regények, melyeket a krimi műfajába sorolhatunk, az utóbbi évtizedek talán legnépszerűbb verzió azonban kétségtelenül a skandináv krimi. 

A skandináv krimi eredete

A műfaj ugyan jóval később jelent meg, érdekességként azonban térjünk vissza egy kicsit Edgar Allan Poe korábban említett, 1841-es novellájához. Ez a történet jelentette később a detektívregények alapját, jó tudni azonban, hogy két évvel a kiadása előtt Mauritz Hansen norvég író megjelentette a világ egyik legelső detektívtörténetét Roolfsen gépgyáros meggyilkolása címmel. A regény nem lett világsiker, azt azonban láthatjuk, hogy a skandináv írók már a kezdetektől jelen voltak a krimi világában. 

Bár az igazi siker a 90-es években kezdődött, a skandináv krimi megteremtőiként tarthatjuk számon Maj Sjöwall és Per Wahlöö svéd írókat, akik házastársakként közösen alkottak, sikereik csúcsát pedig a 60-as és 70-es években érték el. A Martin Beck főfelügyelő kalandjairól szóló tízkötetes krimisorozatuk nagy népszerűségnek örvendett, a világ pedig végre megismerhette a svéd rendőrség működését. A regények megteremtették a “tipikus” skandináv nyomozót is, hiszen Beck egy egyszerű, hétköznapi figura aki iszik, munkájában kiégett, magánéleti gondokkal küszködik, emellett pedig rendkívül cinikus: a karakter ismerős lehet Jo Nesbø rajongóinak is.

Ettől kezdve aztán nem volt megállás: Henning Mannkell megalkotta Kurt Wallender nyomozót, Jussi Adler-Olsen a Q ügyosztály történeteit, Hakan Nesser pedig Van Veeteren nyomozót, a két legismertebb skandináv szerző azonban kétségkívül Stieg Larsson és Jo Nesbø. 

Larsson eredetileg újságíróként dolgozott, a világsikert azonban – melyet ő már nem élhetett meg – a Millennium-trilógia hozta el számára. A történet főszereplői Lisbeth Salander – a tetovált lány – és Mikael Blomkvist újságíró, akik az első kötetben egy szadista, fiatal lányokat gyilkoló sorozatgyilkost üldöznek. A regényhez az író halála miatt csupán két folytatás készült el, ezek azonban igazán felkavaró, mégis letehetetlen és szerethető olvasmányok.

Jo Nesbø Harry Hole-sorozata egy különc norvég rendőrtiszt történetét meséli el, aki minden kötetben egy-egy gyilkossági ügy felderítésén dolgozik. A bűncselekmény és a nyomozás természetesen mindig izgalmas, a főszerep azonban egyértelműen az iszákos, mogorva és magának való nyomozóé, aki önpusztító életével kötetről kötetre mélyebbre süllyed. 

De miben más a skandináv krimi?

A műfaj egyik fontos jellemzője a regények rendkívül egyedi, sötét, komor és nyomasztó hangulata, mely előrevetíti azt, hogy hamarosan igen baljós eseményeknek lehetünk tanúi. A főhős általában egy nyomozó, aki rendszerint magának való, mogorva és ellenséges, ennek oka pedig valamilyen szörnyű magánéleti tragédia – amiről környezetében természetesen szinte senki nem tud. 

Ezek a szereplők nem hősies, zseniális alakok: persze értenek a munkájukhoz, azonban gyakran tévúton járnak és hibáznak is. A legjobb skandináv krimi könyvek helyszíne gyakran egy vidéki kisváros elzárva a külvilágtól, egy elhagyatott erdő vagy egyéb, a civilizáció elől elzárt terület, ahol olyan drámai eset történik, melyre korábban nem volt példa. 

Ezek a történetek általában fontos társadalmi problémákra – családon belüli erőszakra, szexuális kizsákmányolásra, nőgyűlöletre – hívják fel a figyelmet, gyakran a főszereplők életén, múltján keresztül. Ezek a morális dilemmák a bűncselekmény szörnyűségein túl is elgondolkodtatják az olvasót, éppen ez az oka annak, hogy a történetek elolvasása után a kérdések még sokáig foglalkoztatnak minket. 

A tempó általában lassabb, a karakterek, helyszínek kidolgozottak, és a nyomozás folyamatát is részleteiben megismerhetjük. A skandináv krimi könyvek jellemzője még az is, hogy a nyelvezet általában egyszerű, visszafogott, hiszen itt a történeten, nem a megfogalmazáson van a hangsúly.

Miért válaszd a DiBook e-könyveit?

A DiBooknál értékeljük és sokra tartjuk az olvasás élményét, azonban odafigyelünk az olyan problémákra is, mint a felhalmozott könyvek miatti helyhiány és a környezetvédelem. Úgy véljük, hogy az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért a digitális könyvek olvasásával is sokat tehetünk, ezért kínálatunkban gyakorlatilag minden témában találhatsz köteteket. 

A krimi rajongói számos kategóriában válogathatnak kínálatunkban, melyben fontos helyet kaptak a rendkívül egyedi és izgalmas skandináv krimik. Emellett folyamatos akciókat kínálunk, csomagajánlatainkban pedig témák szerint csoportosítva találhatod meg az egyes köteteket. Nézz szét kínálatunkban, ahol biztosan megtalálod a számodra tökéletes skandináv krimiket!