Szűrés
Értékeld elsőként
4124 Ft
206 pont
A krimi megnevezés a latin crimen, vagyis bűn szóból származik, természetes tehát, hogy a műfaj kötelező eleme a bűn megjelenítése. Ez általában valamilyen rejtélyes bűnügyet, gyilkosságot jelent, amit a – legtöbbször – magányos detektív egyedül old meg, sokszor saját testi és lelki egészségét sem kímélve. Egy ilyen regény egyszerre szórakoztat és elgondolkodtat, folyamatosan fenntartja az érdeklődést, ezért természetesen letehetetlen. A népszerűség tehát érthető: ha te is krimi rajongó vagy, nézz körbe e-könyveink között, ahol biztosan megtalálod majd a következő izgalmas olvasmányodat.
Sokan úgy gondolják, hogy a krimi a huszadik század teremtménye, holott ez egyáltalán nem igaz. Bűneseteket dolgozott fel már a Biblia is Káin és Ábel történetében, Shakespeare a Hamletben vagy Dosztojevszkij a Bűn és bűnhődésben, a bűnügyek tehát az irodalom kezdete óta annak részét képezik. Önálló műfajként persze csak a 19. században jelent meg, az igazi elismertségre azonban még várni kellett, hiszen ekkor a detektívregények olcsó ponyvának minősültek, és a tartalom sokkal fontosabb volt mint az igényes írás.
Ez azonban hamarosan megváltozott: Edgar Allan Poe és Sir Arthur Conan Doyle művei már nemcsak népszerűek voltak, de kritikai elismerésben is részesültek, így megindulhatott a krimi felvirágzása. A következő évszázadban aztán elérkezett a műfaj aranykora Agatha Christie-vel és társaival, akik már a tettes indokait, motivációit is megismertették az olvasóval. Az igazság természetesen mindig győzedelmeskedett, a nyomozó – aki szinte mindig egy jól szituált, udvarias úriember volt – csavaros módon felgöngyölítette a bonyolult esetet.
Ez a dramaturgia az amerikai írók megjelenésével kezdett megváltozni. A tengerentúli detektív természetesen szintén az igazság oldalán áll, de – a vadnyugati seriffekhez hasonlóan – már a keményebb eszközöktől és az erőszaktól sem riad vissza. A hidegháború idején aztán a műfaj kibővült James Bonddal és a kémregényekkel, és bár a klasszikus krimi is fennmaradt, a nyomozók többsíkúvá váltak. A detektívregény főhőse ma már lehet férfi vagy nő, szegény vagy gazdag, erkölcsös vagy korrupt, nyomozó, civil vagy akár orvos is.
A krimi könyveket számos alkategóriára bonthatjuk, lássuk a leggyakoribbakat.
Valószínűleg a legismertebb alműfaj, melyben hivatásos vagy éppen amatőr nyomozó vállalkozik egy bűnügy felderítésére. Ezek a regények az izgalmak, a rejtvények és az intellektuális szórakoztatós kedvelőinek valók, akik szeretik a feszültséget és alig várják, hogy kiderüljön a rejtély megoldása. Ide tartoznak a klasszikusok, mint Sherlock Holmes vagy Hercule Poirot, de az olvasók nem fognak csalódni a Nyolc nyomozó szövevényes történetében sem.
Ezekben a kötetekben az ügyeket, a rejtélyeket a természetfeletti jelenléte is bonyolítja, ez tehát a bűnügyi regények és a fantasy találkozása. A műfaj egyik legjobb képviselője Alex North, aki A suttogó című könyvével borzolja az idegeket.
Hála Jo Nesbø népszerűségének és a műfaj sajátosságainak a skandináv krimik önálló kategóriát alkotnak. Ezekben a regényekben az az ellentmondás, hogy a skandináv országokban híresen békések az emberek, így ha ott történik egy súlyosabb bűncselekmény, az ijesztőbben hathat, mint a világ más részein. Az atmoszférából adódóan könnyű beleszeretni ezekbe a könyvekbe, Nesbø mellett érdemes megismerkedni Johanna Mo Dal a sötétben című művével is.
Az elnevezés az angol „thrill”, vagyis borzongás szóból ered. A thriller és pszichotriller könyvekben az ismeretlentől való félelem, a szorongás kap főszerepet: tudjuk, érezzük, hogy valamilyen baj közeleg, ez adja a sztori feszültségét, ezért nem tudjuk abbahagyni az olvasást. A műfaj legismertebb képviselője kétségkívül Stephen King, akinek regényeitől legalább annyira rettegünk, mint amennyire imádjuk őket.
Ha valami különlegesre vágyunk, a krimi műfaján belül számos témát megtalálhatunk. A kémregények gyakran valamilyen nemzetközi konfliktust dolgoznak fel, de létezik jogi témájú vagy rendőrségi, politikai krimi, a fiatalabb olvasók pedig az ifjúsági regényeken keresztül ismerkedhetnek meg a műfajjal.
Ronald Knox, a 20. század elején alkotó krimiíró kidolgozta a műfaj tízparancsolatát. Ezek egy részét ma már – szerencsére – nem alkalmazzák, mégis érdekes, hogy hogyan képzelték el 100 évvel ezelőtt a krimi szabályait.
A detektívtörténetek szabályait időközben mások is átdolgozták. Ezeket a legtöbb író olykor azért áthágja, ami nem is baj, hiszen így lehetünk biztosak abban, hogy valójában sosem tudhatjuk, mire is számítsunk.
A DiBooknál értékeljük és sokra tartjuk az olvasás élményét, azonban odafigyelünk az olyan problémákra is, mint a felhalmozott könyvek miatti helyhiány és a környezetvédelem. Úgy véljük, hogy az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért a digitális könyvek olvasásával is sokat tehetünk, ezért kínálatunkban gyakorlatilag minden témában találhatsz köteteket.
A krimirajongók számos kategóriában válogathatnak e-könyveink között, emellett pedig folyamatos akciókat kínálunk, csomagajánlatainkban pedig témák szerint csoportosítva találhatod meg az egyes köteteket. Nézz szét kínálatunkban, ahol biztosan megtalálod a számodra tökéletes nyomozós könyveket!
Add meg az e-mail-címed,
és máris segítünk neked.
Kedves Olvasó! Annak érdekében, hogy a leginkább hozzád illő könyveket ajánlhassuk, valamint a felhasználói élmény növelése, statisztikai adatok gyűjtése és ajánlatok megjelenítése céljából sütiket (cookie-kat) használunk. A „Rendben” gombra kattintva elfogadod, hogy ezeket elmenthetjük a böngésződben. Bővebb információért, illetve a beállítások módosításáért kattints ide vagy a “Beállítások” gombra.